Izba pamięci braci Kazimierza i Stanisława Gazdów

0
Izba pamięci braci Stanisława i Kazimierza Gazdów, fot. starostwo

10 listopada br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pszczynie otwarto izbę pamięci braci Kazimierza i Stanisława Gazdów. W latach 60. i 70. XX wieku byli to czołowi polscy kolarze.

Izba pamięci braci Kazimierza i Stanisława Gazdów jest miejscem, które ma przypominać o wybitnych osiągnięciach sportowców pochodzących ze Starej Wsi.

Na ścianach pomieszczenia prezentowane są pamiątkowe zdjęcia, w gablotach pojawiły się m.in. dyplomy, medale i puchary przekazane przez rodzinę Gazdów.

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania izby pamięci był kuzyn Kazimierza i Stanisława – Franciszek Gazda. – Pomyślałem, że muszę ich upamiętnić. Szukałem miejsca. Chciałem stworzyć przestrzeń, która będzie przypominać o ich wybitnych sportowych osiągnięciach. Liczę, że ktoś się nimi zainspiruje i to kolarstwo się tutaj w Pszczynie na nowo odrodzi – mówi Franciszek Gazda.

Podczas uroczystości otwarcia i poświęcenia izby pamięci braci Gazdów przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie odsłonięto także pamiątkowy głaz z tablicą, który został ufundowany przez syna Kazimierza – Michała Gazdę.

W szkolnej auli zebrali się rodzina i przyjaciele Kazimierza i Stanisława Gazdów, w tym kolarz szosowy Józef Gawliczek. Obecni również byli m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, starosta pszczyńska Barbara Bandoła i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Stanisław Gazda w 1963 roku wygrał Tour de Pologne. W 1972 roku już jako senior wywalczył w tym samym wyścigu trzecie miejsce. Zajął również trzecie miejsce w słynnym Wyścigu Pokoju. Reprezentował Polskę na mistrzostwach świata, zajął szóste miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (m.in. o tym opowiadał w wywiadzie „Każdy chciał być Gazdą”). Był trenerem sesji kolarskiej Klubu „Start” Bielsko-Biała, utworzył też sekcję kolarską przy kopalni „Krupiński”. Jego starszy brat Kazimierz w wieku 18 lat został mistrzem Śląska juniorów. W 1961 roku został górskim mistrzem Polski, pięć lat później wygrał dwa etapy wyścigu dookoła Meksyku.

źródło: starostwo pszczyńskie