Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

0
Reklama

Dla każdej z pań paznokcie są niezwykle ważne. To właśnie one mają za zadanie spełniać rolę wizytówki, która można z dumą zaprezentować. Co więcej piękny manicure, jest ozdobą całych dłoni i z pewnością sprawi, że każda z kobiet będzie czuła się niezwykle pewna siebie. Niemniej jednak często niektóre zabiegi kosmetyczne, a także nieodpowiednia pielęgnacja przyczyniają się do rozwoju problemów z paznokciami. Jednym z nich jest uszkodzona macierz. Jak można ją wyleczyć?

Macierz paznokcia- co to jest?

Z pewnością do tej pory, rzadko która z pań spotkała się z pojęciem „macierzy paznokcia”. Okazuje się, że jest ona jego najważniejszą i żywą częścią. Macierz jest jednak skrzętnie ukryta pod wałem paznokciowym. Można więc śmiało powiedzieć, że macierz paznokcia jest dla nas całkowicie niewidoczna, a obrąbek naskórkowy w całości ją pokrywa i ma za zadanie również chronić. Co ciekawe, macierz paznokcia bardzo często nazywa się również jego korzeniem. To właśnie w macierzy, swój wzrost zaczyna paznokieć, a jego komórki wewnętrzne ulegają podziałowi. Kolejno w miarę nawarstwiania się masy w macierzy, komórki przesuwają się po łożysku, a my możemy zauważyć w ten sposób, że nasze paznokcie rosną – wyjaśnia Marta Grabowska – redaktor naczelna portalu medycznego.

Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny

Macierz paznokcia to jedna z jego najdelikatniejszych struktur. Wobec tego nie trudno się domyślić, że o jej uszkodzenie wcale nie jest tak trudno. Jednak jakie są przyczyny uszkodzenia macierzy paznokcia? Otóż może być ich całkiem sporo! Najczęstszą z nich jest zmiażdżenie np. w momencie, kiedy przypadkowo przytrzaśniemy dłoń w drzwiach, a także przygniecenie płytki. Co więcej do uszkodzenia macierzy może również dojść na skutek silnego uderzenia, ale także i poprzez skaleczenie podczas wykonywania manicure- nieumiejętne używanie pilników czy cążek, może mieć poważne konsekwencje. W macierzy powstają nowe komórki, które mają odbudować paznokieć. Jednak w wyniku urazów, panie szybko zauważą że:

  • paznokieć przestaje rosnąć lub rośnie bardzo powoli
  • paznokieć ulega różnorodnym deformacjom
  • paznokieć jest bolesny
  • w niektórych przypadkach można zauważyć ropienie

Każda z pań powinna pamiętać, że macierz paznokcia jest niezwykle delikatna, a co za tym idzie wymaga ona odpowiedniej ochrony. Nawet najmniejszy uraz może okazać się niezwykle brzemienny w skutkach i doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Oczywiście uszkodzona macierz paznokcia, odbije się również na jego całym wyglądzie.

Uszkodzona macierz paznokcia – co robić?

Jeśli zauważymy objawy, które wyraźnie wskazują na uszkodzenie macierzy paznokcia, wówczas w naszych głowach pojawia się pytanie co robić? Otóż przede wszystkim nie panikować, a w pierwszej kolejności udać się na ściągnięcie manicure, jeśli taki mamy. Warto również na czas, do momentu w którym nie zostanie wdrożone leczenie, szczególną opieką otoczyć paznokcie i nie narażać ich na kontakt z żadnymi substancjami, które mogłyby pogorszyć ich kondycję. Finalnie, uszkodzona macierz paznokcia wymaga wizyty u specjalisty, który dokładnie obejrzy nasz problem, a także postara się wdrożyć odpowiednie leczenie. Pod żadnym pozorem nie używajmy specyfików nieznanego pochodzenia, które mają nam pomóc w kuracji macierzy paznokcia – zaznacza kosmetolog marki ModnePazurki.pl.

Reklama

Uszkodzona macierz paznokcia – leczenie

Panie powinny wiedzieć, że uszkodzenie macierzy paznokcia wcale nie należy do najprostszych w kuracji. Wręcz przeciwnie, często wymagane są dość inwazyjne metody leczenia. Niemniej jednak sposób kuracji, który zostanie dobrany przez specjalistę, zależał będzie jedynie od tego, jak rozległe jest zniszczenie macierzy paznokcia i jak zaawansowane są obrażenia. Zwykle na samym początku lekarze starają się uniknąć zakażenia całego paznokcia i zalecają moczenie go w środkach antyseptycznych. W niektórych przypadkach zakłada się również klamry lub specjalistyczne opatrunki, które mają paznokieć ustabilizować. Niemniej jednak w najgorszych wypadkach konieczna jest rekonstrukcja paznokcia przy pomocy żelu lub akrylu lub nawet i sztuczna proteza zakładana w znieczuleniu miejscowym.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj