Jakiego rodzaju księgowość wybrać podczas zakładania firmy?

0
Reklama

Odpowiedni rodzaj księgowości to jedno z ważniejszych zagadnień, z którymi zmierzyć się musi początkujący przedsiębiorca. Podjęta decyzja ma wpływ na zasady ewidencji księgowej oraz wysokość stosowanych stawek podatkowych. Z tego artykuły dowiesz się, które z rozwiązań sprawdzi się najlepiej w Twoim przedsiębiorstwie.

Dostępne rodzaje prowadzonej księgowości

Wyróżnia się dwa sposoby prowadzenia księgowości w przedsiębiorstwie.

  • Uproszczony – dotyczy ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów. Niezbędne jest prowadzenie Podatkowej Księgi przychodów i Rozchodów. Po 01.01.2022 nie wlicza się do tego karta podatkowa. Ta forma księgowości jest dostępna wyłącznie dla osób, które wybrały ją przed zmianą przepisów.
  • Pełny – dotyczy ksiąg rachunkowych. Wszystkie finansowe operacje gospodarcze muszą być ewidencjonowane. Wysokość podatków i zaliczek ustala się na ich podstawie. Niezbędne jest także sporządzanie sprawozdań.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj księgowości?

To forma prawna przedsiębiorstwa w głównej mierze determinuje sposób, w jaki będziemy prowadzili księgowość. Pomoc i doradztwo profesjonalnych księgowych znajdziesz na: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.

 

Reklama

Takie formy działalności jak spółka cywilna, spółka partnerska, spółka jawna albo jednoosobowa działalność gospodarcza mogą być rozliczane na różne sposoby.

  • W przypadku, gdy przychody przedsiębiorstwa nie przekraczają dwóch milionów euro, dozwolone jest prowadzenie uproszczonej księgowości. Ma ona formę księgi przychodów i rozchodów. Firmy, które osiągają wyższe przychody, są zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości.
  • W przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na rozliczenie w oparciu o skalę podatkową lub podatek liniowy, zastosowanie ma księga przychodów i rozchodów (księgowość uproszczona) – warto o tym pamiętać. Skala podatkowa jest najbardziej opłacalna w przypadku małych firm i JDG, których zysk nie przekracza stu dwudziestu tysięcy złotych. Wówczas stawka podatku wynosi 12%. Firmy, które przekraczają pierwszy próg podatkowy, powinny zdecydować się na podatek liniowy o stałej wartości 19%.
  • Inną formą rozliczenia, którą warto rozważyć, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wymaga to spełnienia warunków, które określa Ustawa z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dostępne są następujące stawki: 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Wysokość podatku zależy od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzisz. Opłaca się wybrać ten rodzaj księgowości, gdy można skorzystać ze stawki niższej, niż przy pierwszym progu podatkowym.

Spółki komandytowe, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością inne obowiązki dotyczące rodzajów prowadzonej księgowości.

  • Prowadzenie kompletnej księgowości jest obowiązkowe. Musisz sporządzać sprawozdania finansowe oraz przygotowywać wykazy aktywów i pasywów firmy.
  • Pełna księgowość jest obligatoryjna dla każdej firmy, niezależnie od jej formy prawnej, jeżeli przychód ze sprzedaży przekracza kwotę dwóch milionów euro za poprzedni rok obrotowy. Firmy osiągające wyniki poniżej tej kwoty mogą dowolnie wybrać sposób prowadzenia księgowości.

Na przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących, spada wiele obowiązków. Mogą one okazać się przytłaczające, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – szczególnie, gdy prowadzi się pełną księgowość. To złożona i skomplikowana kwestia, która wymaga zarówno znajomości zmieniającego się prawa, jak i orientowania się w rachunkowości. Przedsiębiorcy mogą liczyć na profesjonalną pomoc Ifirma. Księgowi z wieloletnim doświadczeniem mogą poprowadzić sprawy rachunkowe Twojej firmy. Będziesz spokojny o swoje interesy.

Rejestracja firmy może stanowić pierwsze poważne wyzwanie. Szukając pomocy, zajrzyj na: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

 

Rozliczanie i księgowość dla płatników VAT

Prowadzenie firmy, która ewidencjonuje sprzedaż z podatkiem VAT mogą stosować ewidencję uproszczoną lub pełną. Zwolnienie z podmiotowego podatku VAT jest podstawą do stosowania uproszczonej księgowości. Takie przedsiębiorstwo nie może przekroczyć przychodów na poziomie dwustu tysięcy złotych w roku poprzednim. Nawet taki rodzaj prowadzenia księgowości zobowiązuje jednak do prowadzenia rejestry VAT. Na jego podstawie można kontrolować, czy nie został przekroczony próg dochodowy, co związane byłoby z koniecznością prowadzenia pełnej ewidencji przez płatnika.

Wszyscy czynnik płatnicy VAT muszą prowadzić pełną ewidencję. Rejestry zakupu i sprzedaży z uwzględnieniem podatku VAT są obecnie prowadzone w formie elektronicznej. Na ich podstawie przedsiębiorcy rozliczają się z Urzędem Skarbowym. W rejestrze muszą być zaewidencjonowane wszystkie niezbędne dane, które dotyczą faktur, wartości towarów oraz wysokości podatku.

Nie możesz zapomnieć także o właściwej deklaracji podatkowej.

  1. VAT-7 – Deklaracja wypełniania podczas rozliczeń miesięcznych
  2. VAT-7K – Deklaracja wypełniania podczas rozliczeń kwartalnych

W wypełnianiu deklaracji pomoże Ci darmowy program komputerowy od Ifirma.pl. Wystarczy wskazać właściwy szablon i wprowadzić niezbędne dane. System zajmie się resztą.

Materiał partnera

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj