Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej

0
Laureatki (z różami) od lewej: Łucja Paszek, Zofia Wawrzyczek, Klaudia Roksela, Renata Zborowska, Agnieszka Antecka; fot. starostwo pszczyńskie
Reklama

Co łączy współtwórczynię znanej na Śląsku marki Gryfnie, pasjonatkę strojów ludowych, propagatorkę piękna języka polskiego, zaangażowaną arteterapeutkę i kierownika zespołu ludowego? To tegoroczne laureatki odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”.

W piątkowy wieczór (20.05) w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku przyznano odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” aktywnym kobietom, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról.

Agnieszka Antecka, fot. starostwo

W kategorii Kobieta Społeczna wyróżnienie otrzymała Agnieszka Antecka, która jest starszym terapeutą zajęciowym w placówce Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Grzawie. W swojej pracy wykorzystuje metodę arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. W 2004 roku zainicjowała powstanie integracyjnego zespołu folklorystycznego „Folkowianie”, w którego skład wchodzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Grzawie – osoby niepełnosprawne intelektualne.

Renata Zborowska została Kobietą Sztuki i Kultury. Jest emerytowaną polonistką, obecnie pracuje w Wiśle Małej w filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Od 2011 roku w Pszczyńskim Centrum Kultury realizuje cykl spotkań pod nazwą „Poezja i muzyka pod 13”, którego jest pomysłodawczynią, scenarzystką, reżyserem oraz jednym z wykonawców. Głównym założeniem projektu jest propagowanie piękna języka polskiego w wersji recytowanej i śpiewanej. Do tej pory odbyło się 96 takich spotkań. Od 2014 prowadzi podobne koncerty dla dzieci.

Od lewej: Łucja Paszek, Klaudia Roksela, Renata Zborowska, fot. starostwo

Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Łucja Paszek, która przez ponad 20 lat prowadziła zespół „Brzeźczanie” i jest współtwórczynią Izby Pamięci w Brzeźcach.

Reklama

Tytuł Kobiety Biznesu otrzymała Klaudia Roksela, współautorka znanej w całym regionie marki „Gryfnie”, miłośniczka śląskij godki i regionu, „szefowo czterech geszeftów zlokalizowanych w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach i Rybniku”, która pasję przekuła w biznes. Z wykształcenia jest etnologiem. – Moi rodzice mieli ogrodnictwo, tata postawił mie na giełdzie w Tychach, miałach może sześć lot, nie umiałach jeszcze do tysiyncy liczyć, ale wiedziałach, że za bukiet mom 10 tysiency skasować, a tata w tym momencie szukoł miejsca, żeby kaś autym stanynć. Potym żech sprzedowała tomaty na naszyj pszczyńskij targowicy. Cały czos mie do tego handlu ciongło. Mojigo chłopa tak samo. Prowda jest tako, że tera na wszystkim idzie zarobić, ino czeba poszukać takigo interesu, żeby zarobić, a sie nie narobić – mówiła Klaudia Roksela. Podkreślała też, że przy własnym biznesie trzeba mieć dużo cierpliwości i siły. Z mężem próbowali kilku biznesów, które nie wyszły. – Przy Gryfnie uznali my, że nie bydymy ciśli, że to bydzie bardzij hobbistyczny projekt i nie bydymy z tego czerpać żodnego geltu, ino bydmy robić coś dobrego do Śląska, do młodych ludzi, żeby pokochali śląsko godka, żeby czuli, że som stond. I okazało się, że znajomi ze studiow, z Krakowa, też sie zaczyli uczyć, wiync zrobili my trocha roboty – mówiła K. Roksela.

Zofia Wawrzyczek, fot. starostwo

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Zofia Wawrzyczek, która od 30 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Gilowicach. To pasjonatka strojów ludowych, które z ogromną pieczołowitością kompletuje.

Odznaczeniem „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest broszka wzorowana na klamerce maneli (bransolety) pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób – zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Laureatki wybrała kapituła w składzie: Barbara Bandoła – starosta pszczyńska, przewodnicząca kapituły, Paweł Sadza – przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Damian Cieszewski – wicestarosta pszczyński, Agata Tucka-Marek – członek honorowy kapituły oraz Bernadeta Sojka-Jany – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.

(r), źródło: starostwo pszczyńskie

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj