Kule ortopedyczne – jakie dobrać, aby były wygodne?

0
Reklama

Kule ortopedyczne to sprzęt medyczny, który jest zalecany osobom po zabiegach operacyjnych czy kontuzjach, aby odciążyć chorą kończynę i pomóc w rehabilitacji. Są one przeznaczone również dla osób, które potrzebują dodatkowej stabilizacji podczas poruszania się. Aby użytkownik takiego sprzętu mógł cieszyć się jak największym komfortem, należy odpowiednio go dobrać. Wybór jest bardzo szeroki – na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę przy zakupie kul ortopedycznych, aby były one wygodne?

Rodzaje kul ortopedycznych

Pierwszą rzeczą, o której musimy zadecydować podczas wyboru sprzętu medycznego, jest jego rodzaj. Rynek oferuje bardzo wiele dobrych jakościowo produktów. By jednak odpowiednio dobrać kule ortopedyczne, decyzję musimy podjąć w oparciu o nasz stan fizyczny oraz indywidualne preferencje. Kule łokciowe są zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej stosowane – powodem tego jest fakt, że są poręczne oraz lekkie, zapewniają dobrą stabilizację, jak również w skuteczny sposób odciążają kończynę po urazach. Drugim typem są kule pachowe, zalecane osobom z dysfunkcjami przedramienia czy ręki, kiedy obciążenie ciała musi być skupione na barku.

Jak dobrać kule ortopedyczne?

Kiedy musimy dokonać wyboru odpowiednich kuli ortopedycznych, w naszej głowie pojawia się wiele pytań. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi dotyczącej najlepszego produktu. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta – jego kondycji, rodzaju schorzenia, etapu rehabilitacji, jak również własnych preferencji. Poniżej przedstawiamy parę kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, aby kule ortopedyczne były jak najwygodniejsze.

Wysokość

Dopasowuje się ją do wzrostu osoby, która będzie ich używać. Kule łokciowe ustawia się na takiej wysokości, by łokieć pozostawał lekko zgięty, a ręka trzymająca rękojeść była na wysokości biodra. Jeśli chodzi o kule pachowe, to reguluje się je tak, żeby stabilnie znalazły się pod dołem pachowym, a bark był przy tym nieznacznie podniesiony. Ten czynnik można uznać za jeden z najistotniejszych, gdyż to właśnie od niego zależy, czy nasz chód będzie prawidłowy.

Wytrzymałość

Wytrzymałość kuli dobiera się na podstawie masy ciała pacjenta korzystającego z nich. Większość produktów wykonuje się z materiałów, które mogą wytrzymać do 130 kilogramów. Jeśli ciężar użytkownika przekracza tę wagę, należy sprawdzić, czy dostępne są wyroby o większej wytrzymałości – w przeciwnym wypadku możliwe będzie zbyt szybkie, nadmierne zużywanie się kul.

Reklama

Waga

Przy wyborze produktu należy również zwrócić uwagę na jego wagę – zwykle dostępne są kule ważące około 600-800 gramów, jednak możemy znaleźć także produkty o wadze równej lub niższej niż 500 gramów. Niektórzy pacjenci preferują kule lżejsze, natomiast inni cięższe – powodem jest poczucie, że dają one lepszą stabilność. Wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań użytkownika.

Rodzaj rękojeści

Rodzaj uchwytów kuli jest również jedną z istotnych kwestii – znacząco wpływa to na wygodę użytkowania. Pierwszą opcją jest produkt z miękką rączką, tak zwanym uchwytem anatomicznym, która jest dopasowana do kształtu dłoni. Będzie to odpowiednia opcja dla osób, które będą używać kul przez dłuższy czas – dzięki temu nie dojdzie do obtarć czy napięcia w ręce, co może wystąpić, gdy korzystamy z kul z twardym uchwytem.

Rodzaj obejmy przedramion

Dostępne są dwa rodzaje obejmy. Zaletą otwartych obejm jest to, że można je łatwo chwycić, jak i odłożyć. Sprawdzą się one w przypadku osób sprawniejszych ruchowo. Jeśli chodzi o drugi typ, czyli zabudowane, zamknięte obejmy, to trzymają się one przedramienia i zapewniają, że pacjent nie upadnie, nawet jeśli nie trzyma kuli ortopedycznej. Będzie to lepsza opcja dla starszych użytkowników.

Wskazówki do korzystania z kul ortopedycznych

Podczas korzystania z kul należy nosić niskie obuwie, które zapewni nam wsparcie, stabilność. Powinniśmy też pamiętać o powolnym chodzeniu i stawianiu małych kroków. Jeśli to możliwe, w trakcie używania kul ortopedycznych nie powinniśmy niczego nosić w rękach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj