Leczenie kanałowe zęba – kiedy jest wskazane i na czym polega?

0
Reklama

Nowoczesna stomatologia pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów – także w skomplikowanych przypadkach. To możliwe również dzięki leczeniu kanałowemu!

Dobry gabinet stomatologiczny może zaoferować pacjentom szereg różnych zabiegów, które mają na celu zdrowie zębów oraz estetykę uśmiechu.

Dentysta może zaplombować ząb, może usunąć kamień czy zaproponować wybielanie. Jeśli jednak problemem jest poważne uszkodzenie miazgi zębowej, gabinet stomatologiczny najczęściej zaproponuje nam leczenie kanałowe. Co warto o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe – co to jest?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, jest zabiegiem, którego głównym celem jest usunięcie miazgi z komory i korzeni zęba, a następnie wypełnienie ich odpowiednimi materiałami.

Zabieg leczenia kanałowego stomatolog przeprowadza przede wszystkim wtedy, gdy problemem są rozległe uszkodzenia miazgi zęba, czyli jego wnętrza. Wtedy zwykłe plombowanie to za mało, aby poradzić sobie z dużą infekcją.

Reklama

Kiedyś, gdy leczenie kanałowe nie było możliwe, gabinet stomatologiczny mógł zaproponować jedynie usuniecie zęba i wstawienie protezy. Teraz nie jest to już konieczne – dentysta może przeprowadzić profesjonalne leczenie endodontyczne – kanałowe, aby ząb zachował swoją funkcję na wiele kolejnych lat.

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe posiada szereg wskazań, które dotyczą nie tylko stanów zapalnych miazgi zębowej.

Najczęściej endodoncja ma zastosowanie w przypadku rozległego procesu próchnicowego, który prowadzi do powstania stanu zapalnego, a nawet martwicy miazgi zębowej. Wtedy ząb może zacząć zmieniać swój kolor na ciemniejszy, może wywoływać ból, uczucie rozpychania, nadmierną nadwrażliwość.

Także dentysta może polecić leczenie kanałowe wtedy, gdy problemem są urazy zęba, na przykład jego uszkodzenie mechaniczne po wypadku.

Warto też wskazać, że leczenie endodontyczne prowadzone jest ze wskazań protetycznych, na przykład przy zakładaniu koronki zębowej albo mostka protetycznego. Leczenie to ma wtedy na celu zabezpieczenie zęba przed infekcją po nałożeniu na niego uzupełnienia protetycznego.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Jeśli stomatolog rekomenduje leczenie kanałowe, pacjent nie musi się obawiać – nowoczesne metody leczenia endodontycznego zapewniają bardzo dobre rezultaty bez bólu.

Wstępem do wykonania zabiegu jest przygotowanie zdjęć radiologicznych (RTG). Wykonuje się zdjęcia pantomograficzne, czyli ogólne, które pokazują całe łuki zębowe, a także zdjęcia punktowe. Na zdjęciu stomatolog może sprawdzić położenie zęba, liczbę jego kanałów oraz przebieg korzeni.

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia. Następnie dentysta usuwa z zęba jego wnętrze, co robi bardzo dokładnie z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi endodontycznych. Potem wnętrze zęba, w tym jego kanały są płukane, aby usunąć z nich wszelkiego rodzaju drobnoustroje, które mogą wpłynąć na efekt zabiegu. Na koniec ząb uzupełniany jest płynną gutaperką oraz odbudowywany. Po zakończeniu leczenia wykonuje się kontrolne zdjęcie RTG.

Podczas zabiegu dobre gabinety dentystyczne stosują zaawansowany sprzęt, na przykład endometry do dokonania pomiaru długości kanałów, specjalne mikroskopy operacyjne powiększajcie obszar zabiegowy, a także narzędzia maszynowe.

Najczęściej gabinet stomatologiczny wykonuje leczenie endodontyczne na kilku wizytach, ale niektóre gabinety proponują leczenie podczas jednego spotkania.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nie jest tanie – gdy chcemy zdecydować się na taką procedurę, musimy liczyć się z kosztem od około 300 złotych do nawet ponad 1000 złotych za jeden ząb.

Cna zależna jest głównie od rodzaju leczonego zęba – jeśli ma on więcej kanałów, wtedy jego leczenie będzie kosztowało więcej. Dodatkowo, na ostateczny koszt wpływa mają także zastosowane narzędzia, metody znieczulenia czy uzupełnienia zęba.

Leczenie kanałowe dentysta może wykonać także na NFZ. W przypadku osób dorosłych refundacji podlega jedynie leczenie kanałowe zębów od 1 do 3 w górnym i w dolnym łuku. W pozostałych przypadkach gabinet może zaproponować jedynie ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, a następnie wstawienie ruchomej protezy.

Z tego też względu najwięcej pacjentów, którzy chcą skorzystać z leczenia kanałowego, wybiera prywatny gabinet stomatologiczny, gdzie zabieg można wykonać na wszystkich zębach, a także z wykorzystaniem nowocześniejszych technologii.

Gdzie można wykonać leczenie kanałowe?

Aktualnie leczenie kanałowe można wykonać w wielu gabinetach stomatologicznych na terenie całego kraju. Adresy można znaleźć już teraz on-line.

Do skorzystania ze swojej oferty w tym zakresie zaprasza także Gabinet Stomatologiczny Arte Clinic z Gliwic. To tam można skorzystać z najnowocześniejszych metod leczenia stomatologicznego bez bólu.

Podsumowując, gdy ząb jest w dużym stopniu uszkodzony, leczenie endodontyczne to najlepszy wybór – dzięki niemu nie ma potrzeby ekstrakcji i zakładania uzupełnienia protetycznego!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj