Można zostać dawcą komórek macierzystych. Akcja rejestracja w „Chrobrym”

0
źródło: starostwo/LO im. Bolesława Chrobrego
Reklama

W czwartek, 13 października, od 8.00 do 18.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie (w „Chrobrym”) będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie bliźniaka genetycznego. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Rejestracja jest całkowicie darmowa. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka podczas akcji rejestracji 13 października między 8.00 a 18.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego („Chrobrym”) w Pszczynie przy ulicy 3 Maja 7.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Reklama

Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców.

Gdy będzie zgodność

Jeśli okaże się, że udało się znaleźć genetycznego bliźniaka, padnie pytanie, czy podtrzymuje się swoją chęć pomocy. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, rozpocznie się proces organizacji pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Przeprowadzone zostaną badania potwierdzające zgodność z potrzebującym pacjentem i sprawdzające, czy stan zdrowia dawcy pozwala na to, by mógł oddać krwiotwórcze komórki macierzyste.

Jak są pobierane krwiotwórcze komórki macierzyste?

W 90% przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne. Z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji DKMS.

(r), źródło: starostwo pszczyńskie, DKMS

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj