Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Co się zmienia?

0
Tychy, fot. ZB
Reklama

20 maja 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego (jak np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące) i urządzeń wspomagających ruch (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna). Poznaj zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Na początek więc definicje:

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO (UTO) (np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące) – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Reklama

URZĄDZENIE WSPOMAGAJĄCE RUCH (UWR) (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna) – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

fot. ZB

KTO MOŻE KORZYSTAĆ?

Aby korzystać z hulajnogi elektrycznej, deskorolki elektrycznej, urządzenia samobalansującego, osoby w wieku 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Osoby powyżej 18 lat nie muszą mieć uprawnień. Obowiązuje zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Do jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej – nie ma ograniczeń wiekowych, nie są wymagane szczególne uprawnienia.

GDZIE MOŻNA JEŹDZIĆ?

Hulajnogą elektryczną – po drodze dla rowerów i pasie ruchu dla rowerów.

Gdy nie ma drogi dla rowerów lub wydzielonego pasa ruchu dla rowerów, możliwe jest poruszanie się po jezdni, o ile ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h.

Jazda po chodniku lub drogą dla pieszych jest dozwolona, gdy brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a na jezdni ruch pojazdów odbywa się z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h. Zasady zachowania wobec pieszych – zob. niżej.

Na deskorolce elektrycznej, urządzeniu samobalansującym – po drodze dla rowerów; po chodniku lub drogą dla pieszych dozwolone gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. NIEDOPUSZCZALNE KORZYSTANIE Z JEZDNI!

Na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej – chodnikiem, drogą dla pieszych, drogą dla rowerów – obowiązuje ruch prawostronny.

Z JAKĄ MAKSYMALNĄ PRĘDKOŚCIĄ?

Na hulajnodze elektrycznej, deskorolce elektrycznej i urządzeniu samobalansującym  – po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, w innym przypadku prędkość dopuszczalna to 20 km/h.

Na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej – na chodniku i drodze dla pieszych prędkość zbliżona do prędkości pieszego – zapewniająca panowanie nad urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa.

CO JEST ZABRONIONE?

Dla hulajnóg elektrycznych:

kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

– ciągnięcie lub holowanie innego pojazdu,

– przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,

– jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

– czepianie się pojazdów, jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

-ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Na deskorolce elektrycznej i urządzeniu samobalansującym zabronione jest:

 – kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

ciągnięcie lub holowanie innego pojazdu,

przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,

czepianie się pojazdów;

– ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej zabronione jest:

– poruszanie się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

– przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;

– ciągnięcie pojazdu lub ładunku, czepianie się pojazdów, poruszanie się tyłem.

ZACHOWANIE WOBEC PIESZYCH

Na hulajnodze elektrycznej, a także deskorolce elektrycznej i urządzeniu samobalansującym: na chodniku oraz drodze dla pieszych jest obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.

Na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej – na chodniku oraz drodze dla pieszych jest obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu; w strefie zamieszkania pierwszeństwo przed pojazdem, lecz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

POSTÓJ

Na hulajnodze elektrycznej, a także deskorolce elektrycznej i urządzeniu samobalansującym: dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.

OBOWIĄZKOWO TRZEBA:

Na hulajnodze elektrycznej, a także deskorolce elektrycznej i urządzeniu samobalansującym: sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (zawczasu i wyraźnie); zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 m przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych).

Na rolkach, wrotkach, deskorolce, hulajnodze tradycyjnej: zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z drogi; zachować bezpieczny odstęp przy wymijaniu/omijaniu; przed wyprzedzaniem upewnić się, czy jest dostateczne miejsce do wykonania manewru bez utrudnienia komukolwiek ruchu; korzystać z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych przy przekraczaniu jezdni.

oprac. (reb), źródło: KGP

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj