Nowy dach Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Powstał z łupka kamiennego

0
Zameczek Myśliwski z nowym dachem; fot. M. Dąbrowska/WUOZ
Reklama

Dziś (4 listopada) zakończył się remont dachu zabytkowego Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Pokrycie wykonano z łupka kamiennego. Takiego bowiem materiału użyto pierwotnie – podczas budowy pałacyku za czasów księcia Jana Henryka XI.

Remont dachu był jednym z najpilniejszych prac w zameczku. Drewniane poszycie przeciekało. Prace pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach miały na celu zabezpieczenie obiektu przed dalszą destrukcją oraz przywrócenia jego pełnych walorów historycznych i estetycznych.

Jak informuje wojewódzki konserwator zabytków, podczas kwerendy archiwalnej ustalono, że budynek historycznie był kryty łupkiem w stylu staroniemieckim, a nie jak dotychczas – drewnianym gontem. Dlatego nowe pokrycie dachu, wieży zachodniej oraz ozdobnych wieżyczek wykonano z łupka.

Zakres robót objął również naprawę więźby dachowej (wzmocnienie, uzupełnienie ubytków, wprowadzenie ochrony antyogniowej, zabezpieczenie przeciwko insektom i grzybom) i odtworzenie instalacji odgromowej. Założono nowe obróbki blacharskie oraz poddano pracom konserwatorskim elementy dekoracyjne – zabytkowe wiatrowskazy oraz kominy.

Koszt robót wyniósł 3,5 miliona złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Reklama

Dziś (4 listopada) komisja konserwatorska Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach odebrała remont dachu bez uwag.

Przypomnijmy, że od 2018 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie (którego promnicki zameczek jest teraz częścią) prowadzi prace zabezpieczające i remontowe obiektu. Dotychczas wykonano m. in. wymianę okładzin schodów wejściowych na kamienne, remont schodów wejściowych do baszty, izolację pionową ścian przyziemia. W kolejnych etapach planowany jest remont konserwatorski elewacji oraz wnętrza.

Budynek Zameczku Myśliwskiego, położony nad Jeziorem Paprocańskim w Kobiórze Promnicach. Wzniesiono go w 1861 r. i odbudowany po pożarze w 1868 r. według projektu Oliviera Pavelta, dla księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI von Hochberga. W rejestrze zabytków wpisany został 13.04.1963 r.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj