Nowy nagrobek powstańca śląskiego

0
Nowy nagrobek Pawła Pilszczka; fot. Elżbieta Musialik/UM Bieruń
Reklama

Na cmentarzu przy Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu ustawiono nowy nagrobek na mogile powstańca śląskiego Pawła Pilszczka.

Jak informuje nas Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji), powstaniec Paweł Pilszczek zginął z rąk Niemców 12 maja 1921 r. Pochodził z Wygorzela, wówczas należącego do starobieruńskiej parafii (obecnie dzielnica Tychów). Pierwszy grób P. Pilszczka powstał po jego śmierci.

28 października 2021 r. zdemontowano poprzednią mogiłę, a na jej miejscu postawiono nowy nagrobek, wykonany zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto, zgodnie z wolą rodziny, na nowym nagrobku zachowano zdjęcie pochodzące z pierwotnej mogiły.

Jak przypomina Agnieszka Szymula, na cmentarzu parafialnym w Bieruniu znajduje się również grób Karola Stencla, powstańca z Bierunia Starego oraz wspólna mogiła pięciu powstańców śląskich, w której pochowani są: Stanisław Habuda, Karol Łukaszek, Józef Kruppa (Krupa), Jan Pilszczek i Klemens Latocha. Wszystkie te groby zakwalifikowane są jako miejsca pamięci narodowej. Opiekę nad nimi sprawuje gmina Bieruń, pod nadzorem Instytut Pamięci Narodowej.

Wymiana nagrobka Pawła Pilszczka była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (program: „Groby i cmentarze wojenne w kraju”) na realizację zadania „Budowa nowego grobu wojennego oraz wykonanie oznakowania mogił powstańców śląskich i żołnierzy z terenu gminy Bieruń”. W zakresie opracowania wniosku oraz realizacji zadania Urząd Miasta współpracował z Muzeum Miejskim w Bieruniu.

Reklama

Agnieszka Szymula zaprasza wszystkich chętnych na spacer historyczny po cmentarzu parafialnym w Bieruniu Starym. Zbiórka 27 listopada o godz. 11.00 przy drewnianym kościółku św. Walentego. Pasjonaci opowiedzą o mogiłach powstańczych i wojennych znajdujących się na cmentarzu. Zaprezentowane zostanie też umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku.

(DLAP), (J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj