Pierwsza wizyta u pediatry – jak się przygotować

0
Reklama

Wybór pediatry jest bardzo istotny. Zdrowie dziecka zawsze jest na pierwszym miejscu, dlatego warto postawić na uznanego specjalistę.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza

Wychodząc na wizytę do pediatry, należy ubrać maluszka w ubranko, które łatwo zdjąć oraz założyć ponownie. Najlepiej będzie zabrać ze sobą pieluszkę tetrową, kocyk do otulenia maluszka, zapasowe ubranko, a także pieluszki oraz chusteczki. Nie można też zapomnieć o smoczku i o książeczce zdrowia malucha. Bilans zdrowia dziecka jest bardzo istotny. Z tego powodu warto postawić na sprawdzonego specjalistę. W Polsce pracuje wielu renomowanych pediatrów, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe z pasją i zaangażowaniem. Dzięki temu można być spokojnym o zdrowie dziecka. Dowiedz się więcej czo leczy i bada pediatra: https://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/pediatria/

Pierwsza wizyta u pediatry

Warto zaznaczyć, że w czasie pierwszej wizyty pediatra zbada oraz osłucha dokładnie dziecko. Co więcej, oceni wielkość ciemiączka, a ponadto sprawdzi też jego wagę, wzrost, a ponadto obwód klatki piersiowej oraz główki. Lekarz wykona również badanie stawów biodrowych oraz przedstawi, jakie szczepienia są niezbędne. Okazuje się, że maluszek zostanie zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, a także przeciwko bakterii Haemophilus influenzae typu b (tzw. HiB) oraz ewentualnie przeciw rotawirusom i pneumokokom, co jest bardzo istotne. Ponadto lekarz wyjaśni również, jak pielęgnować dziecko oraz jak je żywić. Warto zaznaczyć, że wizyta u pediatry to spore wydarzenie nie tylko dla pociechy, ale też dla rodzica. Jest bardzo istotna, ponieważ pozwoli pediatrze poznać dziecko. Rodzic będzie miał też okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Można też zyskać pewność, iż maluszek rozwija się prawidłowo.

Pierwsze szczepienia u pediatry

W przypadku, gdy w dniu wizyty wypada szczepienie dziecka, specjalista poinformuje o tym, jakie mogą wystąpić niepożądane skutki i co wtedy zrobić. Na obrzęk oraz zaczerwienienie w miejscu szczepienia pomoże okład z sody oczyszczonej. Jeżeli mowa natomiast o gorączce, warto wtedy podać dziecku czopek z paracetamolu bądź wygodniejszą w dawkowaniu doustną zawiesinę tego preparatu. Po przyjściu do poradni pociecha jeszcze przed wejściem do gabinetu pediatry ma mierzony obwód główki oraz klatki piersiowej, a ponadto jest ważona. Do tego ostatniego trzeba dziecko rozebrać. Na pierwszej wizycie przeważnie nie mierzy się wzrostu dziecka, żeby nie prostować mu nóg.

Szczegółowy wywiad

Bardzo istotne jest to, żeby poczekać cierpliwie, gdyż będzie możliwe dopiero za parę tygodni wizyta u ortopedy w poradni preluksacyjnej. Ciężar ciała pociechy to bardzo istotna kwestia. Okazuje się, że wszelkie zaburzenia w tym wieku odbijają się niekorzystnie właśnie na wadze pociechy. Warto wiedzieć, że gorzej przybierają na wadze nie tylko pociechy, które mało jedzą, ale ponadto te, które nieprawidłowo ssą pierś, mają jakąś infekcję bądź wrodzoną wadę. Groźna jest przede wszystkim anemia. Z tego powodu pediatra na samym początku sprawdzi, czy pociecha prawidłowo przytyła. Mowa tutaj o podstawowym wskaźniku prawidłowego rozwoju pociechy. Po zważeniu dziecka trzeba przejść do gabinetu lekarskiego. Tam specjalista wypyta rodzica o bardzo dużo kwestii. Mowa tutaj między innymi o przebiegu ciąże oraz porodzie. Istotne są też informacje o pierwszych dnia po porodzie. Pediatra przejrzy również książeczkę zdrowia dziecka, sprawdzając opis porodu, a ponadto punktację Apgar.

Reklama

Badanie słuchu u dziecka

Bardzo istotny jest wynik badania przesiewowego słuchu. Okazuje się, że żółta wklejka świadczy o tym, iż trzeba ponownie zbadać słuch. Niebieska wskazuje na to, że badanie wypadło pomyślnie. Pediatra też przypomni o wykonaniu istotnych zabiegów, a także przedstawi wszystkie niezbędna szczepienia. Trzeba też specjaliście powiedzieć, czy dziecko miało żółtaczkę. Bardzo istotne będzie to, w którym momencie ona wystąpiła. Niepokojące jest przede wszystkim pojawienie się zażółcenia skóry w pierwszej dobie życia. Taka wczesna żółtaczka wymaga wnikliwej diagnostyki. Warto zaznaczyć, że żółtaczka fizjologiczna pojawia się najwcześniej w drugiej dobie życia dziecka, czasem trochę później.

Karmienie i pielęgnacja dziecka

Dla pediatry bardzo istotny jest również sposób karmienia dziecka. Okazuje się, że poprzez osłuchiwanie bada się serce, płuca, a ponadto brzuch noworodka. Ten ostatni bada się przez dotyk. Lekarz ocenia, czy nie jest bolesny bądź wzdęty. Bardzo istotne jest również badanie okolicy pieluszkowej. Na samym początku przeprowadzona jest ocena prawidłowości narządów płciowych, a kolejno okolicy odbytu oraz skóry tych okolic. Pediatra musi też podpowiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować okolice intymne zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. Przy zdjętej pieluszce bada się również stawy biodrowe. Kolejno trzeba ocenić odruchy noworodkowe oraz napięcie mięśniowe. W przypadku, gdy w badaniu nie ma istotnych odchyleń, końcowym etapem będzie ocena masy ciała oraz przyboru. Jeżeli pociecha prawidłowo przybiega, ocena efektywności karmienia pozostaje tylko formalnością. W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów lekarskich, w których przyjmują pediatrzy. Zawsze warto postawić na uznanego specjalistę.

[Materiał partnera]

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj