Pneumatyka przemysłowa – co warto wiedzieć

0
Reklama

Zawory czerpalne, szybkozłącza, różnego rodzaje węże, bębny i wózki do ich rozwijania i zwijania – to akcesoria, których używamy zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w różnych gałęziach przemysłu. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie pneumatyki przemysłowej i gdzie szukać szerokiej, profesjonalnej i sprawdzonej oferty?

Kurki czerpalne – przede wszystkim wygoda

Zawór czerpalny jest niezbędny, aby sprawnie i wygodnie korzystać z instalacji wodnej w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych z ogrodem, na terenie ogródków działkowych, ale także w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych.

zawór kulowy czerpalny pod wąż

Zawory czerpalne mają kształt kurka zamontowanego najczęściej w elewacji budynku lub w pomieszczeniach gospodarczych. Pozwalają czerpać wodę bezpośrednio z instalacji wodnej. Dzięki znajdującemu się w korpusie mechanizmowi kulkowemu, wodę odkręca się lekko.

zawór kulowy czerpalny ze stali nierdzewnej

Reklama

Możliwość podłączenia do kurka czerpalnego węża ułatwia chociażby nawadnianie trawnika, dbanie o rośliny ozdobne, warzywa i owoce. Podobne typy zaworów instalowane są również w budynkach użyteczności publicznej, aby ułatwić mycie i konserwację powierzchni.

Pożytecznym rozwiązaniem są blokady (w postaci kłódek) na kurki czerpalne. To zabezpieczenie znacznie utrudnia osobom niepowołanym odkręcenie lub zamknięcie zaworu.

Zwory kulkowe wykonane są zazwyczaj z wytrzymałych materiałów: z mosiądzu, także niklowanego, ale także z plastiku. Te wykonane z tworzywa sztucznego stosuje się w instalacjach z niższym ciśnieniem wody (nie przekraczających 10 barów). Szeroki wybór zaworów czerpalnych można znaleźć tutaj: https://www.pneumat.com.pl/kurek-zawor-czerpalny.

Szybkozłącza do wody – jak je prawidłowo dobrać?

Szybkozłącza do wody wykonane są zazwyczaj z mosiądzu, mosiądzu chromowanego i ze stali nierdzewnej. Stosowane są najczęściej do łączenia węży, pistoletów do wody i innych elementów służących do zraszania wodą, czyszczenia i zmywania. Używane są także w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym.

Jeśli chodzi o szybkozłącza do wody używane w przemyśle, to na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, a mnogość standardów i producentów często skłania do wyboru tych najprostszych. Operatorzy stosują znane komponenty, tłumacząc ich wybór stałą dostępnością oraz niewielkim kosztem zakupu. Jednak przy długofalowej eksploatacji, zamiast zaoszczędzić, tracimy na częstych wymianach, mniejszej wydajności maszyn i urządzeń. Do tego trzeba uwzględnić koszty związane z zakupem oraz magazynowaniem szybko zużywalnych elementów.

Szybkozłącza do wody

Przy doborze szybkozłączy najistotniejsze jest dokładne rozpoznanie warunków pracy oraz funkcji jakie ma ono spełniać. Trzeba też dokładnie określić warunki panujące na danym stanowisku pracy.

Niektóre szybkozłącza posiadają zabezpieczenia przed samoczynnym rozłączeniem, co dodatkowo eliminuje ryzyko wypadków np. przy stosowaniu szybkozłączy do gorących mediów ciekłych.

Wybór szybkozłączy do wody powinien być zawsze konsultowany ze specjalistą, który potwierdzi dobór odpowiednich parametrów. Jednym z najważniejszych z nich jest określenie maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia roboczego. Temperatura tłoczonego medium i warunki na danym stanowisku warunkują odpowiedni dobór złączy pod kątem budowy oraz funkcji odcięcia.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o kontrolowaniu stanu technicznego tych komponentów oraz magazynowaniu dodatkowych uszczelnień, co pozwoli znacznie ograniczyć czas przestojów maszyn.

Wybór odpowiedniego systemu złączy do wody powinien być przemyślany, a oszczędności liczone w ujęciu długofalowym. Warto skorzystać z pomocy firm, które mają duże doświadczenie w tym zakresie. Sprawdź szczegóły na https://www.pneumat.com.pl/szybkozlacza-do-wody.

Wózki i bębny na węże

Wózki i bębny na węże do wody czy powietrza są ergonomicznym rozwiązaniem w wielu branżach: w ogrodnictwie, budownictwie, warsztacie rzemieślniczym i przemyśle.

Przy wyborze wózka do węża warto postawić na odporną konstrukcję ze stali malowanej proszkowo. Wózki na węże stosowane w kuchniach, rzeźniach i przemyśle spożywczym – a więc tam, gdzie wymagana jest wysoka higiena pracy – powinny być wykonane z chromowanej stali nierdzewnej.

bębny, wózki na węże ciśnieniowe

Aby konstrukcja stabilnie i łatwo toczyła się po podłożu, warto kupić wózek na wąż z antypoślizgowymi oponami wypełnionymi powietrzem.

Równie istotny jest bęben do zwijania węża, zarówno do użytku stacjonarnego lub mobilnego. Dobrej jakości bębny na węże muszą mieć możliwość blokowania co najmniej w kilku pozycjach działania. Szpula na waż powinna być stabilna i łatwa w przemieszczaniu. Ważne jest również, aby prowadnica węża zapobiegała jego załamywaniu i plątaniu.

Profesjonalnym rozwiązaniem jest bęben do nawijania węży z wysokim natężeniem przepływu wody (gwint G1”) oraz zapobiegająca zginaniu węża zakrzywiona rurka wlotowa.

Szeroki wybór modeli bębnów i wózków na węże znajdziesz tu: https://www.pneumat.com.pl/bebny-wozki-na-weze

Węże przemysłowe

Węże przemysłowe co raz częściej zastępują rurociągi w przesyłaniu cieczy, gazów i materiałów sypkich na poszczególnych etapach produkcji. Najczęściej wykorzystywane są do transportu wody zimnej i gorącej, pary wodnej, powietrza, substancji chemicznych, substancji ropopochodnych, gazu LPG, materiałów ściernych czy produktów spożywczych itp.

węże do wody przemysłowej i pitnej

W zależności od zastosowania przewody przemysłowe wykonane są z gumy, silikonu, teflonu, ze zbrojonych tworzyw sztucznych. Przy doborze właściwego węża należy uwzględnić kilka istotnych kryteriów:

  • rodzaj substancji (lub ich mieszanin), jej stężenie i stan skupienia;
  • temperaturę i ciśnienie robocze;
  • sposób pracy (przeładunek lub stała instalacja) i obsługi;
  • możliwość przekraczania optymalnych parametrów roboczych;
  • środowisko pracy (uszkodzenia mechaniczne, korozja chemiczna itp.);
  • wymagania dotyczące antystatyki.

Przy zakupie węży przemysłowych warto postawić na dobrze zaopatrzony magazyn, fachowe doradztwo techniczne. Takie warunki spełnia oferta Pneumat System – https://www.pneumat.com.pl/weze_przemyslowe.

Węże do wody i powietrza

Kategorią przewodów przemysłowych są węże do wody i powietrza. Przeznaczone są głównie do tłoczenia czystej wody do mycia, chłodnej wody, wody przemysłowej, zawartości szamba oraz doprowadzania sprężonego powietrza do sprężarek lub narzędzi pneumatycznych. Węże do wody i powietrza są bardzo uniwersalnymi wężami i znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.pneumat.com.pl/weze_do_wody_i_powietrza.

Pneumatyka sklep online

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj