Pomoc Ukraińcom – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

0
źródło: starostwo pszczyńskie
Reklama

Starostwo Powiatowe w Pszczynie przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pobytem uchodźców na terenie powiatu pszczyńskiego.

W jaki sposób można pomóc?

    • Jest kilka opcji pomocy:
  • wsparcie materialne. Potrzebne są: woda, żywność, środki opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, nowa odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: warto w tej sytuacji wiedzieć, że indywidualne decyzje o przyjęciu osób do miejsc należących do osób prywatnych nie będą wiązały się z dofinansowaniem kosztów z tego tytułu z budżetu państwa;
  • wsparcie osobiste: można zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Co należy zrobić, żeby włączyć się w pomoc?

Bardzo istotne w obecnej sytuacji są skoordynowane działania, dlatego jeśli chcesz wesprzeć obywateli Ukrainy, zgłoś chęć pomocy wysyłając mail na adres ukraina@powiat.pszczyna.pl. Tam tworzona jest baza osób oferujących: zakwaterowanie, wolontariat, posiłki transport, pomoc medyczną i prawną. Tylko dzięki wspólnemu skoordynowanemu działaniu odpowiednie wsparcie trafi do wszystkich, którzy go potrzebują.

Co zrobić, gdy wiem, że osoba lub osoby z Ukrainy potrzebują zakwaterowania?

W przypadku konieczności zakwaterowania osób, które opuściły Ukrainę po 24 lutego 2022 r., wsparcie można uzyskać pod numerem 721 222 202. Telefon jest czynny przez siedem dni w tygodniu od godziny 8.00 do 22.00. Obsługują go pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Gdzie można się zgłosić po informacje w sprawie zatrudniania uchodźców?

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie działa Referat ds. obsługi Cudzoziemców i Eures. Można skontaktować się z jego pracownikami w godzinach pracy urzędu, pod numerem telefonu 32 210 27 34.
Działa także specjalna infolinia w zakresie pośrednictwa pracy, zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, ofert pracy oraz informacji na temat zatrudniania uchodźców. Infolinia (w języku polskim) działa pod numerem telefonu (+48) 723 991 209 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00.

źródło: starostwo pszczyńskie

Czy obywatele Ukrainy mogą liczyć na darmową pomoc psychologiczną na terenie powiatu pszczyńskiego?

Osoby z Ukrainy przebywające w Polsce i przeżywające kryzys spowodowany sytuacją w ich ojczyźnie, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej: Instytucje i punkty udzielające pomocy.

Reklama

Gdzie można przekazać dary dla obywateli Ukrainy?

Jeśli chcesz przekazać potrzebującym paczki z żywnością, artykułami higienicznymi lub innymi potrzebnymi rzeczami, dostarcz je do punktu zbiórki w swojej okolicy lub bezpośrednio do rodziny. Przekazanie darów do takiego punktu zagwarantuje, że konkretne rzeczy trafią tam, gdzie w danej chwili są najbardziej potrzebne.

Powiatowa zbiórka darów została zorganizowana w budynku przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie (była siedziba pszczyńskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad). Obecnie zbiórka prowadzona jest według następującego harmonogramu:
1-4 marca w godz. 16.00-20.00
5-6 marca w godz. 17.00-19.00.

Jakie przedmioty są zbierane w ramach powiatowej zbiórki?

W magazynie przy ul. Bielskiej obecnie zbierane są:
– nowa odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe), płaszcze przeciwdeszczowe;

– środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe;

– żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, przetwory, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik);

– inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece.

WAŻNE: W magazynie przy ul. Bielskiej rzeczy spoza listy nie będą przyjmowane. Przyjmowane są tylko rzeczy nowe, nieużywane.

Co stanie się z przekazanymi darami?

Po pierwsze: zebrane rzeczy zostaną rozdysponowane wśród osób z Ukrainy zakwaterowanych na terenie powiatu. Po drugie: będą kierowane do punktów magazynowych u wojewody, skąd zostaną przewiezione transportem humanitarnym do Ukrainy. Tylko transport zorganizowany w ten sposób będzie wpuszczany za granicę. Nie ma możliwości wysyłania pomocy indywidualnie. Do transportu humanitarnego kwalifikują się tylko rzeczy nowe.

Mam do oddania meble, wózki, foteliki oraz używane, niezniszczone ubrania. Gdzie mogę to przekazać?

Taką informację należy zgłaszać mailowo na adres: ukraina@powiat.pszczyna.pl. Wszystkie informacje są zbierane i w ramach potrzeb, konkretna pomoc będzie kierowana do potrzebujących.

Czy obywatele Ukrainy, którzy już znaleźli schronienie w Polsce, mogą korzystać z polskiej służby zdrowia?

Tak, wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022 r. w dokumencie podróży, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia otwiera się w nowym oknie.

Czy obywatele Ukrainy mogą liczyć na środki socjalne (finansowe)?

Na tę chwilę nie ma rozwiązań prawnych, które umożliwiałyby wypłacanie pomocy finansowej. Możliwe są w tej kwestii zmiany. Zapowiada je rząd.

Czy dzieci, które przybyły do nas z Ukrainy mogą chodzić do polskich szkół?

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

W jaki sposób można zapisać dziecko do szkoły?

W celu zapisania dziecka do szkoły na leży złożyć wniosek do dyrektora szkoły – publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.
Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły
(np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.

Co z legalnością pobytu przybyszów z Ukrainy?

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu ani o formalności. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców/urzędach wojewódzkich/placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. W najbliższym czasie powstaną nowe przepisy dotyczące tych kwestii.

Pod numerem 32 606 32 32 Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu. Infolinia jest w poniedziałki, środki, czwartki i piątki od 7.30 do 15.30 oraz we wtorki od 7.30 do 18.00. Można przesłać także maila na adres: cudzoziemcy@katowice.uw.gov.pl.

Jaką pomoc można uzyskać w punkcie recepcyjnym?

Punkty recepcyjne tworzone są m.in. przy granicach przez służby państwowe. W takich miejscach osoby uciekające z Ukrainy otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce. Czeka tam na nich również posiłek, podstawowa opieka medyczna, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Na terenie Śląska punkt recepcyjny utworzono przy ul. Wita Stwosza 20 w Katowicach.

Gdzie można znaleźć informacje w języku ukraińskim?

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Infolinia dla rodzin, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy

Dla rodzin z powiatu pszczyńskiego, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy, dostępny jest numer infolinii Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pszczynie – 32 449 23 33 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.00).

Grafika: Starostwo Powiatowe w Pszczynie

DLAP, (r), źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj