Praktyki psychologiczne – gdzie można je zrobić? Przegląd możliwości

0
Reklama

Dzięki studiom psychologicznym możliwe jest zdobycie wiedzy z dziedziny psychologii i tym samym pogłębienie holistycznego rozumienia ludzkiej psychiki i zachowań. Chociaż studia stanowią niezbędny etap na ścieżce osób pragnących rozwijać się jako psycholodzy, niezbędne są również praktyki psychologiczne. Pozwalają one pozyskiwać nową wiedzę i rozwinąć cenne umiejętności. Pojawia się jednak pytanie, gdzie można je zrobić. W tym artykule prezentujemy przegląd możliwości i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru praktyk.

Praktyki psychologiczne – dlaczego warto?

Praktyki psychologiczne pozwalają studentom odkryć swoje mocne strony, a także wskazać elementy, nad którym powinni oni popracować – stanowi to doskonałą okazję do wyznaczenia kierunku rozwoju, aby doskonalić swoje umiejętności i móc tym samym w przyszłości zaoferować pacjentom skuteczną pomoc. Dzięki praktykom możemy wdrożyć się w świat psychologów, zapoznać się z codziennością wiążącą się z wykonywaniem tego zawodu i poznać zakres obowiązków specjalisty. Warto także wspomnieć, że praktyki psychologiczne umożliwiają nam przyglądanie się pracy profesjonalistów oraz nawiązywanie nowych kontaktów.

Gdzie można zrobić praktyki psychologiczne?

Rozpoczęcie poszukiwań praktyk psychologicznych można rozpocząć od odwiedzenia Akademickiego Biura Karier – tam możemy pozyskać informacje o dostępnych praktykach, a także zasięgnąć rady w kwestii wyboru danych praktyk. Warto udać się do niego osobiście lub przeanalizować propozycje zamieszczone na stronie internetowej biura. Można przy tym skorzystać z oferty praktyk zorganizowanych przez uczelnię – są one dostępne dzięki umowom zawartym z instytucjami publicznymi, pozarządowymi czy prywatnymi. Wtedy nad studentem opiekę sprawuje zatrudniony w wybranej instytucji psycholog.

Zdecydowanie warto również samodzielnie poszukać ofert. Ośrodki nierzadko umieszczają propozycje praktyk na swoich stronach internetowych bądź specjalnych portalach. Taka praktyka indywidualna, to znaczy odbywa w instytucji samodzielnie wybranej przez studenta, może być zrealizowana w różnorodnych placówkach, takich jak m.in. Poradnie Zdrowia Psychicznego, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje edukacyjno-rozwojowe prowadzące warsztaty umiejętności psychologicznych czy ośrodki interwencji kryzysowej. Co istotne, praktyki psychologiczne powinny być realizowane w instytucjach świadczących pomoc psychologiczną zgodną z kierunkiem kształcenia obranym przez studenta na uczelni.

Jeśli poszukujemy praktyk w formie stacjonarnej, powinniśmy sprawdzić strony pobliskich centrów pomocy psychologicznej bądź terapii, jak i fundacji pomocy psychologicznej. Takie placówki zazwyczaj regularnie organizują praktyki studenckie, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać zamieszczane na ich stronach informacje. Warto również sprawdzić praktyki psychologiczne realizowane we współpracy z Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu – są one skierowane zarówno do studentów psychologii, jak i młodych psychologów pragnących nieustannie się rozwijać. Dowiedz się więcej: https://www.psychostart.pl/produkt/praktyki-studenckie/.

Reklama

Praktyki psychologiczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając praktyki psychologiczne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki temu zyskamy pewność, że pozwolą nam one zdobyć nową wiedzę oraz praktyczne umiejętności.

Zakres obowiązków i plan praktyk

Praktyki psychologiczne umożliwiają uczestnikom zapoznać się z codziennymi obowiązkami psychologa. Pozwala to na spojrzenie na ten zawód z innej perspektywy. Zanim wybierzemy daną ofertę warto zapoznać się z powierzonym podczas nich zakresem obowiązków – w taki sposób upewnimy się, że zyskamy cenną wiedzę i umiejętności. Co więcej, ważny jest plan praktyk sporządzony na dość szczegółowym poziomie. Pokazuje on, czy organizatorzy przemyśleli przebieg spotkań.

Forma praktyk

Aby zarówno pozyskać nową wiedzę, jak i zdobyć praktyczne umiejętności, warto zwrócić uwagę na formę praktyk. Podział na część teoretyczną i praktyczną sprawia, że uczestnicy mogą zapoznać się z teorią i narzędziami diagnostycznymi, aby potem rozwiązywać case studies i spróbować wykorzystać poznane metody w praktyce.

Opiekun praktyk i inni prowadzący

Niezwykle istotny jest również opiekun praktyk i osoby prowadzące spotkania. Powinni być to specjaliści zaangażowani i otwarci, chętni do współpracy ze studentami. Warto upewnić się, że dane praktyki psychologiczne są prowadzone przez kompetentny zespół złożony z psychologów i psychoterapeutów.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą każdemu znaleźć odpowiednie praktyki psychologiczne. Trzymamy kciuki za Wasz dalszy rozwój w dziedzinie psychologii!

Materiał partnera

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj