Przygotowanie psa do zabiegu weterynaryjnego – o czym pamiętać?

0
Reklama

Zabieg weterynaryjny wiąże się z niemałym stresem – w końcu Twój psiak jest częścią rodziny i chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z planem. Niezależnie od tego, czy jest to prosty zabieg, czy może bardziej skomplikowana operacja, powinieneś pamiętać o paru kwestiach i zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby procedura zakończyła się sukcesem.

Czynności po podjęciu decyzji o zabiegu weterynaryjnym

Przygotowania do zabiegu weterynaryjnego powinniśmy rozpocząć wcześniej – należy udać się do weterynarza w celu oceny stanu psiego zwierzęcia. Dokonuje się tego na podstawie:

  • wywiadu lekarskiego,
  • badania klinicznego,
  • badań dodatkowych.

Wywiad z weterynarzem

Podczas wywiadu powinniśmy przekazać weterynarzowi wszelkie istotne informacje dotyczące naszego pupila. Konieczne jest poinformowanie go o wieku zwierzęcia, jego stanie zdrowia, a także przebytych chorobach i sposobie ich leczenia, zabiegach. Warto przy tym wspomnieć o dotychczasowych znieczuleniach oraz jak zwierzę na nie reagowało – dotyczy to także niepożądanych reakcji na leki czy uczulenia. Powinniśmy również podać specjaliście nazwy medykamentów, które nasz pies przyjmuje, a także powiedzieć o chorobach, z którymi się zmaga.

To jednak nie wszystko! Powinniśmy również porozmawiać z weterynarzem o naszych obserwacjach dotyczących zachowania i wyglądu naszego pupila.

Badanie kliniczne

Badanie kliniczne polega na zbadaniu układu krążenia oraz układu oddechowego – ma to na celu niwelację wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas operacji. Weterynarz nie tylko mierzy temperaturę ciała psa, ale i bada jamę brzuszną, węzły chłonne, a także błony śluzowe i stan uzębienia oraz jamy ustnej. Podczas takiego badania osłuchiwane są m.in. również płuca, tchawica czy serce.

Reklama

Badania dodatkowe

Badania dodatkowe przeprowadzane są w zależności od stanu zdrowia psiego pacjenta, a także jego wieku. U każdego pupila powinno być jednak przeprowadzone badanie moczu oraz podstawowe badanie krwi, obejmujące morfologię, próby wątrobowe i nerkowe.

Sprawdzenie aktualnych szczepień i odrobaczenia

Bardzo ważne jest, aby pies posiadał aktualne odrobaczanie i szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym – jeśli w książeczce zdrowia zwierzęcia znajdziemy informację o zaległym szczepieniu, należy je wykonać min. 2 tygodnie przez zabiegiem. A jeśli chodzi o odrobaczenie, należy je wykonać około tydzień przed szczepieniem.

Aby zapewnić naszemu psu jak najlepszą opiekę zdrowotną, warto wybierać gabinety weterynaryjne, które wyróżniają się wykwalifikowaną kadrą oraz szerokim zakresem oferowanych zabiegów weterynaryjnych – koniecznie dowiedz się więcej na www.przychodnianovet.pl/zabiegi/!

Tydzień przed zabiegiem

Przygotowania do operacji należy rozpocząć kilka dni przed nią. Powinniśmy uważać, aby nie narażać naszego pupila na stresowe sytuacje, a także go nie przemęczać. Warto w tym okresie podawać psu lekkostrawny pokarm – nie powinniśmy przy tym przekarmiać czworonoga, gdyż doprowadzi to do obciążenia przewodu pokarmowego. Bardzo ważne jest również, aby zwierzę się w tym czasie nie skaleczyło, ani nie złapało żadnej infekcji od swych przyjaciół z podwórka.

Kilka dni przed zabiegiem warto także przygotować dom, aby zwierzę czuło się w nim komfortowo. Warto wyprać posłanie zwierzęcia – zagwarantuje to nam, że miejsce do spania będzie jest odpowiednio czyste i zminimalizuje ryzyko rozwoju infekcji.

Dzień przed zabiegiem

Na 12 godzin przed zabiegiem weterynaryjnym musimy zastosować głodówkę. Jeśli cała procedura odbywa się rano, powinniśmy wieczorem zabrać naszemu pupilowi miskę z jedzeniem, odliczając 12 godzin od wizyty w klinice. Jest to kwestia niezwykle istotna, o której nie możemy zapomnieć!

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju leki uspokajające, należy bezwzględnie skonsultować ich podawanie z weterynarzem. Nie możemy podawać żadnych leków bez uprzedniego sięgnięcia po poradę specjalisty.

Dzień przez zabiegiem weterynaryjnym powinniśmy również unikać długich spacerów i nie pozwalać psu na szaloną zabawę – może to spowodować, że jego mięśnie będą obolałe w dniu zabiegu, co tylko pogłębi dyskomfort związany z całą procedurą.

Dzień zabiegu

W dzień zabiegu powinniśmy pamiętać, że na 2 godziny przed całą procedurą nie powinniśmy podawać psu wody. Należy przy tym przygotować obrożę bądź szelki, smycz oraz kaganiec, a także czysty koc. Warto również się upewnić, że mamy wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć do kliniki weterynaryjnej na umówioną godzinę.

Kiedy już znajdziemy się w gabinecie, powinniśmy zachować spokój – komfort zwierzęcia powinien być dla nas priorytetem. Pies będzie czuł się lepiej, jeśli jego właściciel zachowa zimną krew.

Czynności po zabiegu

Kiedy otrzymamy telefon z informacją, że nasz pupil wybudził się z narkozy, powinniśmy odebrać psa i uważnie wysłuchać wszelkich zaleceń od weterynarza. O czym pamiętać po zabiegu? Nawet jeśli zwierzę zdaje się szybko powracać do pełni sił, nie pozwalajmy mu na zbytnie poruszanie się, aby uniknąć m.in. zerwania szwów. Uważajmy także, aby pies nie lizał szwów. A jeśli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się z weterynarzem!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj