Ryzyko zanieczyszczenia gleby. Chemizacja rolnictwa

0
fot. Pixabay
Reklama

Stosowanie w rolnictwie różnego rodzaju substancji chemicznych zwiększa plony. Działanie takie niesie jednak ze sobą ryzyko groźnego zanieczyszczenia gleby.

Jak podaje rządowy portal zpe.gov.pl  pestycydy są związkami chemicznymi stosowanymi m.in. do: ochrony roślin przed szkodnikami (insektycydy) i grzybami (fungicydy), zwalczania chorób roślin (bakteriocydy), usuwania chwastów (herbicydy). Pestycydy rozprzestrzeniają się przez powietrze i wodę, lecz pozostają też w glebie i ze względu na wyjątkową trwałość, toksyczność oraz dużą aktywność biologiczną stwarzają poważne zagrożenie dla środowiska. Przykładem może być historia stosowania pestycydu DDT. Okres połowicznego rozpadu tej substancji w glebie wynosi od 2 do 12 lat, a niektóre produkty tego rozkładu są również toksyczne dla zwierząt i ludzi. Zanim odkryto szkodliwe długofalowe oddziaływanie DDT na środowisko, pestycyd ten był powszechnie stosowany, bo uznawany za niemal idealny środek owadobójczy – za co jego odkrywca dostał nawet Nagrodę Nobla.

Z kolei nadmierne stosowanie nawozów mineralnych może być bardziej szkodliwe niż niedobór składników pokarmowych w glebie. Na przykład rośliny uprawiane na glebie zanieczyszczonej azotanami(V) mogą być szkodliwe dla konsumentów, gdyż azotany te, po przemienieniu się w azotany(III), sprzyjają powstawaniu nowotworów u ludzi. Poza tym nadmiar azotanów(V) w glebie powoduje zmniejszenie odporności roślin na choroby i działanie szkodników.

(pp)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj