Zadośćuczynienie a odszkodowanie to dwa różne świadczenia. Nie myl tych pojęć!

0
Reklama

W przypadku pojęć związanych z rekompensatą szkód majątkowych i niemajątkowych, bardzo łatwo się pogubić. Nie dziwi więc fakt, że poszkodowani w wypadkach często stosują wymiennie zwroty, które w rzeczywistości nie mają ze sobą wiele wspólnego. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości, związane z definicją odszkodowania i zadośćuczynienia. Skorzystaj z naszego poradnika i świadomie walcz o taki rodzaj roszczenia, jaki Ci przysługuje.

Odszkodowanie jako rekompensata szkód majątkowych, wypłacana poszkodowanemu

O odszkodowaniu mówimy wtedy, gdy doszło do szkód majątkowych, wymagających naprawienia. Takie okoliczności mają miejsce np. po wypadku komunikacyjnym, w którym pojazd poszkodowanego został uszkodzony. Jednak odszkodowanie dotyczy również szkód, wyrządzonych bezpośrednio na osobie albo jej majątku. Zniszczenie cennego przedmiotu, koszt związany z leczeniem, utracone dochody z tytułu pracy – to przykłady strat, które odszkodowanie ma wyrównać. Aby uzyskać takie świadczenie, konieczne jest zgłoszenie roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Czasem przeprowadza się postępowanie odszkodowawcze, w ramach którego sąd dokonuje analizy sprawy i dostarczonego materiału dowodowego oraz decyduje o wysokości kwoty. Odszkodowanie można uzyskać, unikając kierowania sprawy do sądu. Jest to możliwe, jeśli dysponujemy wsparciem doświadczonego prawnika z AIF Kancelarii https://www.tuodszkodowania.pl/, specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań różnego typu.

Zadośćuczynienie, czyli sposób na wyrównanie szkody niemajątkowej na osobie

Nie każda szkoda dotyczy sfery majątkowej. Bywa tak, że zdarzenie powoduje negatywne przeżycia wewnętrzne: krzywdy niemajątkowe. Świadczenie, jakim jest zadośćuczynienie, ma na celu zrekompensowanie straty związanej ze śmiercią bliskiej osoby, uszkodzeniem ciała skutkującym inwalidztwem, pozbawieniem wolności, naruszeniem dobra osobistego itp. Przyznaniem odpowiedniej sumy zajmuje się sąd, który ocenia rozmiar krzywdy i decyduje, jaka kwota będzie stosowna do jej kompensacji. Nie jest to zadanie proste, ponieważ każdy poszkodowany radzi sobie z cierpieniem na swój sposób, przez co wysokość szkody niemajątkowej jest trudna do oszacowania. Warto dodać, że ważną różnicą między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem jest, że drugie z roszczeń zawsze ma charakter jednorazowy. Potrzebujesz godnej reprezentacji w zakresie ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie? Zgłoś się do AIF Kancelarii i pozwól, by o Twoje pieniądze zawalczyli eksperci w branży.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj