3 powody, dla których warto nie mieć długów

0
Reklama

Chyba nikt z nas nie chce mieć długów. Mimo to coraz chętniej decydujemy się na zaciąganie zobowiązań finansowych. Jeśli robimy to w sposób kontrolowany, możemy cieszyć się całym wachlarzem korzyści płynących z wolności finansowej. Jak zatem zyskać pewność, że nie mamy długów i jak sprawdzić potencjalne zadłużenie?

Jak powstają nasze długi i jak sprawdzić zadłużenie

Praktyka pokazuje, że długi powstają z różnych przyczyn, nie zawsze intencjonalnych. Niekiedy wystarczy przeoczenie w spłacie raty kredytu. Przyczyną zadłużenia może być także niezapłacony rachunek za telefon. Szybkie tempo życia oraz natłok codziennych spraw to główna przyczyna zapominania o drobnych zobowiązaniach finansowych. Te jednak nie znikają i mogą stać się przyczyną małych bądź większych problemów.

Na szczęście istnieje długa lista sposobów na zadbanie o własną płynność finansową. Najprostsze z nich to ustawianie powiadomień w swoim kalendarzu, które przypomną nam o płatnościach, lecz są i takie sposoby, dzięki którym nasze płatności będą odbywać się automatycznie. Jednym z takich trików jest zlecenie stałe lub polecenie zapłaty. Dzięki takim rozwiązaniom płatności mogą odbywać się automatycznie w określonych odstępach czasu.

Jeśli wydaje nam się, że mogliśmy zapomnieć o uregulowaniu należności u któregoś z wierzycieli, możemy sprawdzić, czy nie figurujemy w którymś z rejestrów dłużników. No właśnie, jak sprawdzić zadłużenie? W jednym z biur informacji gospodarczej działających na terenie Polski jak np. ERIF BIG S.A. Po spełnieniu odpowiednich przesłanek wierzyciel może umieścić dane dłużnika w odpowiednim rejestrze. Wówczas znajdziemy tam informacje na temat własnych zobowiązań finansowych. Dzięki temu zyskamy świadomość własnej sytuacji. Jeśli posiadamy dług, będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w celu całkowitej spłaty zadłużenia. Okazuje się, że korzyści z takiego celu jest całkiem sporo. Oto kilka z nich.

1. Brak długów otwiera furtkę do realizacji śmiałych planów

Niekontrolowane wydatki, kompulsywne zakupy oraz sięganie po zobowiązania przekraczające nasze możliwości finansowe, to prosta recepta na popadnięcie w długi. Dlatego warto sięgać po produkty finansowe z rozwagą, jak również poddawać każdy z nich dogłębnej analizie za i przeciw. Sytuacja, w której nie mamy żadnych zobowiązań finansowych wydaje się bardzo komfortowa zwłaszcza wtedy, gdy dopiero zamierzamy ubiegać się o pożyczkę czy kredyt. W dobrej sytuacji są również te osoby, które nie posiadają nadmiernej liczby zobowiązań, a przy tym wszystkie spłacają w terminie. Dzięki temu mogą liczyć na przychylne oko instytucji bankowych zwłaszcza wtedy, gdy starają się o większe wsparcie finansowe, np. na zakup bądź remont mieszkania, jak również nabycie nowego czy używanego samochodu.

Reklama

2. Dzięki terminowym spłatom rat stajemy się wiarygodni

Wiarygodność finansowa przyda nam się nie tylko w chwili ubiegania się o większe pieniądze na sfinansowanie dużego przedsięwzięcia. Musimy pamiętać, że negatywny wpis do rejestru dłużników może uczynić nas niewiarygodnymi w oczach nie tylko banków, lecz także potencjalnych partnerów biznesowych. Posiadanie długów ma również wymiar społeczny. Dlatego warto regulować należności w terminie. Wiarygodność finansowa może nam pomóc nie tylko wykupić telewizję kablową czy telefon na abonament, lecz także może stać się istotną walutą w momencie rozkręcania własnego biznesu.

3. Zyskujemy wolność finansową oraz poczucie kontroli

Posiadanie długów może przełożyć się na utratę płynności finansowej, jak również skutkować wpisem w którymś z rejestrów dłużników czy wezwaniem do sądu. Stąd też warto rozważnie korzystać z dostępnych produktów finansowych, jak również decydować się na nie tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nasze zarobki pozwolą na spłacenie rat. Dobrze też korzystać z dostępnych metod przypominania o terminach opłat czy płatności automatycznych. Dobrą praktyką jest także poświęcanie kilku godzin w miesiącu własnym finansom. Wymienione wyżej zachowania dadzą nam poczucie kontroli nad własnymi środkami pieniężnymi.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj