Bezpieczne świętowanie: Praktyczny przewodnik po bezpiecznym korzystaniu z fajerwerków i pirotechniki

0
Reklama

Któż z nas nie kocha fajerwerków? Wielobarwne pióropusze rozświetlające nocne niebo, spadające kaskady kolorowych iskier, kojarzą się zwykle z radosną atmosferą świętowania. Przez wiele lat fajerwerki petardy kojarzyły nam się głównie z powitaniem Nowego Roku, współcześnie coraz częściej pokazy fajerwerków pojawiają się jako element kulminacyjny imprez różnego rodzaju. Jednak jeśli chcesz uświetnić w ten sposób organizowane przez siebie wydarzenie – pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i widzów.

Po pierwsze, bezpieczeństwo

Korzystanie z materiałów pirotechnicznych wiąże się z odpowiedzialnością, ponieważ materiały wybuchowe mogą wyrządzić krzywdę zarówno ludziom, jak i zwierzętom, a nawet uszkodzić budynki czy pojazdy. Każdego roku słyszymy o osobach poszkodowany z powodu niewłaściwie odpalonych fajerwerków. Uszkodzony wzrok lub słuch mniej, lub bardziej poważne oparzenia, a nawet trwałe uszkodzenia ciała to skutek niewłaściwego obchodzenia się z pirotechniką. Dlatego, nawet jeżeli zdarzało Ci się odpalać wielokrotnie fajerwerki – zanim to zrobisz, zapoznaj się z instrukcją, zamieszczoną na każdym opakowaniu.

Oczywiście każdy rodzaj materiałów pirotechnicznych należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, co oznacza na przykład, że większość materiałów tego typu może być używana wyłącznie na zewnątrz. Ponadto do obsługi fajerwerków, petard czy fontann albo świec dymnych nie można dopuszczać osób nieletnich lub znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Zanim odpalisz lont

Zanim zapalisz zapałkę i przytkniesz ją do lontu wybranych fajerwerków, znajdź odpowiednie miejsce, w którym je umieścisz. W przypadku wielostrzałowych baterii wybierz stabilne, twarde podłoże. Jeżeli zaś chodzi o rakiety, to należy umieścić je w dedykowanym stojaku, ale jego funkcje z powodzeniem spełni np. solidne pudełko. Kiedy podpalisz ładunek, jak najszybciej odsuń się od niego na bezpieczną odległość. Zadbaj o to, aby widzowie także nie podchodzili zbyt blisko.

Reklama

W przypadku świec dymnych czy rac odpalanych z ręki pamiętaj o tym, aby trzymać je daleko od twarzy i starać się, aby nie spadały na ubranie Twoje lub stojących w pobliżu osób. Ponadto nie patrz się prosto w ogień, ponieważ jasne światło może chwilowo lub najgorszym wypadku na trwałe uszkodzić wzrok.

Co zrobić, jeśli ładunek nie wybuchł?

Czasami zdarza się sytuacja, że podpalony lont gaśnie i ładunek nie zostaje wystrzelony. Powstrzymaj się przed natychmiastowym podbiegnięciem do wyrzutni. Odczekaj kilka minut, ponieważ nie wiesz, co tak naprawdę się wydarzyło. Jeżeli minęło około 15 minut, a ładunek nadal nie został wystrzelony, możesz do niego podejść. Jeśli okaże się, że problemem jest wyłącznie zgaszony lont, możesz ponownie go odpalić. W przypadku, gdy lont wypalił się, nie próbuj modyfikować fajerwerków, ten egzemplarz nadaje się wyłącznie do utylizacji.

Ostatnią, a tak naprawdę najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest robienie zakupów pirotechnicznych wyłącznie w profesjonalnych sklepach. Takich jak na przykład hurtownia fajerwerków PiroArt.eu. Kupowanie materiałów pirotechnicznych z legalnych źródeł to gwarancja tego, że fajerwerki nie tylko dadzą oczekiwany efekt, ale także nie będą stanowiły zagrożenia dla Twojego zdrowia i życia.

MATERIAŁ PARTNERA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj