Bieruń: Odpust św. Walentego ze świadectwem małżeńskiej miłości

0
Walentynkowy specjał - Bieruńskie Całuski; fot. Lech Gawin
Reklama

Tegoroczne uroczystości ku czci św. Walentego, patrona Bierunia odbywały się nietypowo – bo wcześniej – z uwagi na to, że 14 lutego wypada Popielec, czyli początek Wielkiego Postu. Zatem świętowanie rozpoczęto już 9 lutego.

Uroczystości związane ze św. Walentym rozpoczęły się mszą św. w intencji chorych i niepełnosprawnych w XVII-wiecznym, drewnianym sanktuarium, zwanym przez miejscowych Walencinkiem. Podczas liturgii, którą sprawował ks. Michał Anderko, proboszcz parafii św. Bartłomieja dokonano sakramentu namaszczenia chorych (św. Walenty jest również ich patronem).

W piątkowy wieczór w Domu Kultury Gama odbył się koncert polskich piosenek z repertuaru m.in. Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Marka Grechuty, Grażyny Łobaszewskiej. Na widowni zrobiło się niezwykle sentymentalnie, a Barbara Broda-Malon, która wraz zespołem wykonała piosenki, musiała kilka razy bisować.

W kolejnym dniu obchodów święta patrona miasta (sobota 10 lutego), po zapadnięciu zmroku, mieszkańcy udali się w procesji z kościoła św. Bartłomieja do Sanktuarium św. Walentego, składając kwiaty pod pomnikiem św. Walentego. Procesję poprowadziła górnicza orkiestra dęta, a uczestniczyła w niej m.in. delegacja władz Bierunia. Modlono się w sanktuarium, a błogosławieństwa wiernym udzielił arcybiskup senior Wiktor Skworc.

O północy strażacy z okolicznych jednostek przybyli na pasterkę strażacką.
W niedzielę 11 lutego odbyła się suma odpustowa, której przewodniczył w kościele św. Bartłomieja ks. bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej. W wygłoszonej homilii biskup wspomniał, że triumf nowych technologii powoduje też rozpad rozwoju człowieka, który potrzebuje Bożej obecności.

Reklama

Świadectwo małżeńskiej miłości dali aktorzy Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: Katarzyna i Bartłomiej Błaszczyńscy. Zaręczyli się właśnie w bieruńskim Walencinku. Państwo Błaszczyńscy opowiadali historię swojego związku. On był głęboko wierzący, ona omijała kościół z daleka. Do związku dojrzeli dopiero po 4 latach znajomości, dokładnie po mszy św. 31 grudnia, kiedy to kościelny spytał o termin zaręczyn. Dzisiaj oboje są wierzący i uważają, że miłość, to nie tylko uczucie, lecz również wspólne podejmowanie decyzji każdego dnia i odpowiedzialność za nie… Państwo Błaszczyńscy dochowali się trójki dzieci, które biegały po sanktuarium.

Świadectwo nawrócenia i małżeńskiej miłości dali aktorzy Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: Katarzyna i Bartłomiej Błaszczyńscy; fot. Lech Gawin

W niedzielę już od rana na rynku i ulicach przylegających do starówki rozstawiły się stragany odpustowe. Tu królowały makrony oraz bieruńskie całuski wypiekane tylko w tym mieście i specjalnie na tę okazję przez Spółdzielnię „Jedność”. W części rynku od piątku jedzenie serwowały food trucki. Między Tychami, a Bieruniem zaczął kursować specjalny autobus linii 31 przystrojony w walentynkowe serduszka i dymki z napisami (np. ,,Dej kusika” – „Daj buziaka”).

Zwieńczeniem obchodów święta św. Walentego będzie wystawa fotografii Sławomira Bielaka pt. ,,Zakochaj się w Bieruniu” (14 lutego w ratuszu).

Lech Gawin

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj