Bieruń: Policja odkopała groźne chemikalia. To kolejne takie znalezisko w południowej Polsce

0
Koparka odkopuje zakopane chemikalia; źródło: KMP w Częstochowie
Reklama

Substancje chemiczne znalezione w Bieruniu są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Zakomunikowała to 10 listopada Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Jak się okazuje, Bieruń to tylko jedna z miejscowości, gdzie nielegalnie zakopano niebezpieczne chemikalia.

O znalezieniu przez częstochowskich policjantów (i pracowników  Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie) chemikaliów w rejonie ulic: Bogusławskiego, Młyńskiej i Czerniny w Bieruniu informowaliśmy już wcześniej. Podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, poinformowała nas wtedy, że dopiero trwają badania, które pozwolą ustalić, z jakimi substancjami mamy do czynienia i czy jest to jeszcze jeden element szeroko zakrojonego przestępstwa polegającego na nielegalnym zakopywaniu groźnych odpadów chemicznych na terenie województw śląskiego i opolskiego.

O procederze tym KMP w Częstochowie informowała 9 listopada. Z opublikowanego komunikatu można się było dowiedzieć, że policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy składowali niebezpieczne odpady na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Przestępcy w wieku 42, 43 i 52 lat, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, decyzją sądu trafili do aresztu. Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, transport i składowanie odpadów niebezpiecznych zagrażające życiu i zdrowiu grozi do 10 lat więzienia.

W częstochowskiej komendzie od 2019 roku działa grupa śledczych, zajmująca się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania niebezpiecznych odpadów. Do tej pory, dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, zatrzymali oni już 58 osób za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z transportowania i składowania groźnych dla życia i zdrowia substancji (36 osób z tej grupy trafiło do aresztu).

W czwartek 3 listopada policjanci z Częstochowy, wspierani przez funkcjonariuszy z Katowic i Opola, zatrzymali dwóch mieszkańców województwa śląskiego w wieku 43 i 52 lat. Obaj usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni, jak czytamy, mają na koncie przestępstwa popełniane od 2019 roku przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz wiarygodności dokumentów w związku z nielegalnym transportowaniem i składowaniem prawie 600 tys. litrów odpadów niebezpiecznych na terenie Paniówek (powiat gliwicki). Dodatkowo 43-latek usłyszał zarzut transportowania i składowania wysoce łatwopalnych i niebezpiecznych substancji na terenie Sosnowca i Siemianowic Śląskich.

Reklama

Niedawno częstochowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 42-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który do tej pory ukrywał się przed organami ścigania. 42-latek w 2017 roku kierował grupą przestępczą zarabiającą na nielegalnym obrocie szkodliwymi odpadami. Mężczyzna usłyszał zarzuty gromadzenia i składowania na terenie Kędzierzyna-Koźla (w ilości kilkuset tysięcy litrów) i Dąbrowy Górniczej (ponad 200 tys. litrów) niebezpiecznych dla życia i zdrowia odpadów.

Na podstawie badań przeprowadzonych na zabezpieczonych próbkach biegli stwierdzili, że substancje te, składowane i przechowywane w niewłaściwy sposób, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia wielu osób, a także powodować istotne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

Jak się okazało, znalezisko w Bieruniu umieścić można na liście nielegalnych składowisk niebezpiecznych substancji. Komunikat w tej sprawie KMP w Częstochowie wydała 10 listopada.

– Działania związane ze śledztwem, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, pozwoliły odkryć kolejne miejsce składowania niebezpiecznych substancji – czytamy w komunikacie. – We wtorek [8.11.2022 r.] częstochowscy policjanci, wspólnie z inspektorami Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z Warszawy, potwierdzili uzyskaną informację o nielegalnym składowisku odpadów na terenie Bierunia. Na dość rozległym terenie jednej z prywatnych posesji, służby odkryły zakopane pod ziemią pojemniki z substancjami pochodzącymi z przemysłu chemicznego.

Wstępne badania przeprowadzone na miejscu znaleziska wykazały (jak czytamy), że w metalowych beczkach i plastikowych mauzerach może znajdować się ponad 20 tys. litrów niebezpiecznych odpadów. Jeśli badania przeprowadzone przez biegłych potwierdzą przypuszczenia policjantów i inspektorów GIOŚ, wówczas sposób składowania tych substancji może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia lub spowodować skażenie środowiska naturalnego w znacznych rozmiarach.

KMP dodaje, że inspektorzy GIOŚ, przy użyciu drona, wykonali mapowanie terenu oraz sporządzili dokumentację multimedialną do prowadzonego postępowania. Policjanci wykonali na miejscu oględziny, a teraz, pod nadzorem prokuratury, sprawdzą między innymi źródło pochodzenia niebezpiecznych materiałów oraz to, gdzie miały one trafić.

Pomimo ogromnego zagrożenia, jakie niesie za sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi, zorganizowane grupy przestępcze uczyniły sobie stałe źródło dochodów z przemieszczania odpadów oraz składowania ich na terenie naszego kraju. Najczęściej nielegalne składowiska odkrywane są w opuszczonych obiektach, halach i magazynach, a także na terenach zielonych.

Policja apeluje do każdego, kto jest świadkiem nielegalnego składowania odpadów, by zawiadomił o tym służby (dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa).

– Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych oraz obcych osób – czytamy w komunikacie policji. – Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

(pp)

Źródło: KMP w Częstochowie

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj