Bieruń: Uhonorowano Alojzego Lyskę i liceum

0
Od lewej: Alojzy Lysko - Honorowy Obywatel Miasta Bierunia oraz Romuald Kubiciel, dyrektor LO w Bieruniu (Zasłużony dla Miasta Bierunia); fot. PixElla/UM Bieruń FB
Reklama

W czwartek, 29 września w Kinoteatrze Jutrzenka odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bieruniu. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bierunia” otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich. Natomiast Honorowym Obywatelem Miasta Bierunia został Alojzy Lysko.

Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich reprezentował jego dyrektor Romuald Kubiciel. Na uroczystość przybyło wielu byłych i obecnych nauczycieli szkoły, w tym była dyrektor Maria Gwóźdź. Laudację na temat liceum wygłosiła jego absolwentka dr hab. Anna Kucz, profesor Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu powstało w 1948 roku i jest jednym z najstarszych w regionie. Od momentu powstania jego mury opuściło prawie pięć tysięcy absolwentów. Wielu z nich zajmuje eksponowane stanowiska w administracji rządowej i samorządowej, w świecie gospodarki, kultury i sztuki. Wśród nich są m.in. politycy, naukowcy, lekarze, nauczyciele i duchowni.

Z kolei dla Alojzego Lyski laudację przygotował i wygłosił Zbigniew Zając, publicysta z Bierunia. Sam Honorowy Obywatel Miasta także zabrał głos i dziękował wielu swoim bieruńskim współpracownikom, z którymi realizował projekty wydawnicze i edukacyjne.

Przypomnijmy, że 80-letni Alojzy Lysko z Bojszów jest przede wszystkim pisarzem i publicystą, znawcą i piewcą śląskiej kultury, obyczajowości i ludowych zwyczajów. Był redaktorem „Kalendarzy Górniczych Kopalni Ziemowit” w Lędzinach. Współtworzył „Rodnię”, pismo Bojszów, Bierunia i Lędzin, gmin, które w latach 90. usamodzielniły się administracyjnie, wcześniej będąc częścią Tychów.

Reklama

Pierwsze publikacje Lyski dotyczyły śląskiej ludowości („Duchy i duszki bojszowskie”, „Klechdy pszczyńskie”] oraz lokalnej historii (encyklopedia „Bojszowy w XX wieku”). Tworzył też słownik biograficzny postaci związanych z ziemią pszczyńską.

Alojzy Lysko zasłynął książkami na temat służby Ślązaków w Wehrmachcie podczas II wojny światowej. Ojciec Honorowego Obywatela Miasta też był wcielony do Wehrmachtu, zginął na froncie wschodnim. Alojzy nigdy go nie poznał. Publikacje „To byli nasi ojcowie…” (1999) oraz seria „Duchy wojny” (2008-2021) to pełna historycznych faktów, ale i emocji epopeja górnośląska.

Alojzy Lysko w 2003 roku otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2011 roku Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia. W 2017 roku był nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za publikację „Jak Niobe. Opowieść Górnośląska”. W 2018 roku został laureatem Nagrody im. Karola Miarki.

Podczas sesji Rady Miasta  honorowe tytuły oraz związane z nimi insygnia wręczyli Krystian Grzesica – burmistrz Bierunia oraz Marcin Nyga – przewodniczący Rady Miejskiej. Na sesji byli obecni również zaproszeni goście: starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, wójt Bojszów Adam Duczmal, wójt Chełmu Śląskiego Stanisław Jagoda oraz mistrz olimpijski w chodzie sportowym Dawid Tomala.

(J), źródło: UM Bieruń

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj