Darmowa laweta – kiedy nie musisz płacić za usług

0
Reklama

Szukając korzystnej i wygodnej formy podróżowania, często decydujemy się na transport samochodem. Niestety, kiedy auto zepsuje się w trasie, zmuszeni jesteśmy wezwać lawetę, aby bezpiecznie dostarczyć je na najbliższy parking, bądź też do mechanika. Usługa holowania auta na lawecie nie należy jednak do najtańszych. Warto więc wiedzieć, kiedy przysługuje nam zwolnienie z opłaty za tą usługę.

Kiedy można skorzystać z darmowej lawety?

Znalezienie opcji, w której skorzystamy z darmowej lawety, to wbrew pozorom nic trudnego. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taki dodatek w swojej ofercie. I nie oznacza to, że musimy za to dopłacać. Ubezpieczyciele, aby ściągnąć do siebie dodatkowych klientów, często dodają darmową lawetę do oferty z podstawową ceną.

Dla osoby, która zainteresuje się, czy opcja darmowego przewozu uszkodzonego auta jest wliczona w koszt opłat, może okazać się to idealnym rozwiązaniem i pozwoli na szybkie zdecydowanie się na konkretną firmę ubezpieczeniową. Jedną z możliwości, jaką niesie ze sobą skorzystanie z takiego rozwiązania, jest transport samochodów w Bydgoszczy – Warszawa czy też przewóz do najbliższego miasta. Wszystkie szczegóły z pewnością znajdują się w polisie.

Co zrobić, jeśli decydujemy się na skorzystanie z lawety?

Jeśli chcemy, aby to nasz ubezpieczyciel wezwał nam darmową lawetę, należy pamiętać o:

  • przede wszystkim bezpieczeństwo – w przypadku, gdy zepsuje nam się samochód, czy też będziemy uczestniczyć w kolizji drogowej, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Musimy zabezpieczyć i dobrze oznaczyć pojazd, tak, aby nie stanowił on zagrożenia w ruchu. Warto zwrócić uwagę na to, że wielu ubezpieczycieli w ogólnych zapisach ma informację o tym, że to w naszej kwestii jest zapobiegnięcie kolejnym szkodom,
  • wykonanie telefonu do ubezpieczyciela – kiedy już pasażerowie pojazdu, jak i samochód są bezpieczni, należy zadzwonić do ubezpieczyciela. Przed wykonaniem telefonu warto dobrze rozeznać się w miejscu, w którym się znajdujemy, aby móc od razu podać chociaż przybliżony adres. Podanie miejsca zdarzenia, naszych danych i stanu, w jakim jest pojazd, pozwoli firmie ubezpieczeniowej uruchomić możliwość wezwania do nas darmowej lawety,
  • poczekaj na przyjazd lawety – po spełnieniu dwóch powyższych zadań pozostaje już tylko czekać. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj od razu po zgłoszeniu wysyłają lawetę na miejsce docelowe. Niektóre z nich nawet deklarują, że pomoc będzie na miejscu już w ciągu 30 minut od zdarzenia.

O czym warto pamiętać?

Nie należy wzywać lawety samodzielnie, ubezpieczyciel nie ma wtedy bowiem obowiązku zwracania nam kosztów poniesionych w wyniku indywidualnego wezwania pomocy. Wyjątek stanowi tylko i wyłącznie sytuacja, w której znajdujemy się na autostradzie. Wtedy naszym autem zajmują się specjalne służby drogowe. To one odholowują pojazd i wystawiają rachunek do uregulowania. Należy więc pamiętać o tym, aby zachować fakturę związaną z wykonaniem usługi. Pozwoli to na uzyskanie zwrotu koszów od naszego ubezpieczyciela.

Reklama

Korzystanie z usługi transportu naszego auta lawetą wcale nie musi wiele kosztować. Najważniejsze jest to, aby być dobrze rozeznanym w tym, co oferuje nam pakiet ubezpieczeniowy i ewentualnie dopytać agenta o obecność opcji dodatkowych w polisie. Pozwoli nam to nie dopłacać dodatkowo za transport naszego auta. Taka funkcja jest ważna przez cały okres trwania ubezpieczenia. Warto także wiedzieć, czy firma, którą wybieramy, świadczy usługi na terenie innych krajów niż Polska i czy w tych miejscach pomoc również jest darmowa.

Materiał partnera

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj