Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Walka ze smogiem

0
fot. Paweł Letki z Pixabay
Reklama

Właściciele lub zarządcy budynków, które posiadają źródło ciepła o mocy do 1 MW, zobowiązani są do 30 czerwca 2022 roku złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania. Obowiązek taki nałożyła na nich powstała w ubiegłym roku Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Kto tego obowiązku nie wypełni, musi liczyć się z karą grzywny.

Jak informuje portal gov.pl, ustawą z 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2127) utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono na właścicieli lub zarządców budynków (lokali) obowiązek złożenia do CEEB odpowiedniej deklaracji. Zawiera ona imię i nazwisko (lub nazwę właściciela lub zarządcy budynku), adres zamieszkania (lub siedziby), adres nieruchomości (w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw), informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach, numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie), adres e-mail (opcjonalnie).

O złożeniu takiej deklaracji musi pamiętać każdy właściciel lub zarządca budynku/lokalu, który posiada źródło ciepła o mocy do 1 MW.

CEEB ruszyła 1 lipca 2021 roku. Deklaracja musi być złożona do 14 dni – w przypadku nowo powstałych budynków, lub w ciągu 12 miesięcy – gdy budynek nie jest nowy. Termin dwunastomiesięczny upływa dokładnie 30 czerwca 2022 roku. Gdy właściciel nieruchomości (zarządca budynku) nie dopełni tego obowiązku w wyznaczonym terminie, musi liczyć się z karą grzywny.

Jak czytamy w „Informatorze dla właścicieli i zarządców budynków”, wydanym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych i miejscem, gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Tym samym ten centralny rejestr stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

Reklama

Właściciele (zarządcy) budynków posiadający profil zaufany lub e-dowód mogą złożyć deklaracje do CEEB poprzez Internet. Możliwe jest również złożenie deklaracji papierowej we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku) – dokument ten można wysłać listem lub dostarczyć do urzędu osobiście.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj