Gdzie najczęściej występują bakterie legionella?

0
Reklama

Zły stan instalacji wodociągowej może sprawić, że w budynku dojdzie do rozwoju legionellozy. Skomplikowana instalacja wodociągowa, która będzie obejmować wiele kondygnacji budynku o dużej powierzchni może sprawić, że zahamowanie rozwoju bakterii będzie mocno utrudnione.

Źródła zakażenia legionellą?

Legionellą najczęściej można zarazić się w następujących rodzajach budynków:

  • wieże chłodnicze,
  • instalacje przeciwpożarowe,
  • instalacje wody zimnej,
  • instalacje wody użytkowej,
  • klimatyzacje,
  • instalacje solarne i pompy ciepła.

Instalacje C.W.U. są miejscem, gdzie można spotkać największe kolonie tych bakterii. Jest to spowodowane temperaturą, która tam występuje oraz charakterem użytkowania. Nie można się więc dziwić temu, że często można spotkać się z zaleceniami konieczności badania wody na obecność tych bakterii. Są to bowiem badania, jakie mogą ratować życie. Po więcej informacji wejdź na: bluecare.pl/blog/gdzie-najczesciej-wystepuja-bakterie-legionella/Wejdź po więcej informacji na Bluecare.pl.

Legionella w różnego typu budynkach

Stare budynki są miejscem, gdzie może dojść do zakażenia. Spowodowane jest to tym, że w instalacjach powstają odnogi, gdzie dochodzi do stagnacji wody. W ten właśnie sposób tworzą się najlepsze warunki do rozwoju legionelli. W tego typu budownictwie często ma się do czynienia z kamieniem, który także sprzyja namnażaniu się bakterii. Przedostając się do wody, doprowadzają one do zakażeń wśród osób, które na co dzień korzystają z ten instalacji. Legionella ma dostęp do wszystkich składników mineralnych, jakie niesie ze sobą woda.

Skomplikowana instalacja wodociągowa jest miejscem, gdzie często dochodzi do wychłodzenia wody, poniżej 50 stopni Celsjusza. Są to najlepsze warunki do tego, aby legionella mogła swobodnie rozwijać się i przenosić na dalsze powierzchnie całej instalacji.

Reklama

Dom, hotel, szpital

Oto trzy miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia bakteriami legionelli.

Co należy zrobić, aby uniknąć zakażenia? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Miejsce zamieszkania

Uniknięcie zakażenia we własnym domu możliwe będzie dzięki temu, że:

  • regularnie będzie kontrolować się stan wody;
  • na bieżąco będzie monitorować się stan temperatury wody, najbezpieczniejszy przedział to mniej niż 20°C lub więcej niż 50°C;
  • regularne czyszczenie całej instalacji, łącznie z dbałością o każdy najmniejszy detal, m.in. perlator.

Hotel

W takich miejscach trudno samodzielnie zadbać o czystość. To dlatego przed dokonaniem rezerwacji, należy zapytać o badanie stanu wody – wyniki. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z ośrodkami SPA, hotelami z basenem, gdzie ma się do czynienia z wannami oferującymi hydromasaż. Tyczy się to także ośrodków wodnych, gdzie ma się do czynienia z prysznicami, itd.

Szpital

Wbrew pozorom, w miejscach, gdzie higiena zawsze stawiana jest na pierwszym miejscu, dochodzi do częstych zachorowań legionellą. Powodem są stare lub zbyt rozległe instalacje, które obejmują cały budynek. Nie oznacza to jednak, że nie można ufać placówkom medycznym, które odpowiedzialne są za ratowanie zdrowia i życia. Szpitale mają obowiązek wykonywania badań przynajmniej dwa razy do roku. Pozostaje mieć nadzieję, że bieżąca kontrola stanu wody, będzie w stanie zmniejszyć ilość zachorowań.

Gdzie można spotkać się jeszcze z legionellą?

Ogólnie mówiąc, legionella jest bakterią, która znajduje sobie idealne warunki do rozwoju w sztucznych systemach wodociągowych. Oprócz wyżej wymienionych, należy także wspomnieć o:

  • urządzeniach specjalistycznych do jakich można zaliczyć respirator,
  • systemach, jakie odpowiedzialne są za wytwarzanie aerozoli, gdzie temperatura utrzymywana jest w zakresie od 20 do 50 stopni Celsjusza,
  • chłodniach kominowych lub wentylatorowych,
  • przewodach odpowiedzialnych za transportowanie wody, nie tylko w przypadku instalacji wodociągowych.

W przypadku rzadko użytkowanych poborów wody, należy regularnie dokonywać płukania tychże miejsc. Wielu specjalistów zaleca stosowanie technologii odpowiedzialnej za stałą dezynfekcję wody, dzięki czemu będzie można zachować większy poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Bakterie legionelli przedostają się do dróg oddechowych powodując pogorszenie stanu zdrowia. Największym ryzykiem zachorowania obciążone są te osoby, które na co dzień mają obniżony układ odpornościowy, m.in. osoby starsze. Szacuje się, że aż 40% pacjentów, którzy hospitalizowany byli ze względu na zakażenie tą bakterią, umierają.

Ciepła woda użytkowa należy główne źródło zakażenia. Legionella ma dostęp do najważniejszych wartości odżywczych. To regularne badania stanu wody, jakie można zlecić nawet samodzielne, są w stanie zapewnić społeczeństwo większy poziom bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj