Goczałkowice-Zdrój: Stara Pijalnia znów oferuje wody lecznicze

0
W Starej Pijalni spróbować można pięć wód o różnych właściwościach, które są sprowadzane z uzdrowiska w Szczawnicy; fot. UG Goczałkowice-Zdrój
Reklama

Zakończył się remont Starej Pijalni w Goczałkowicach-Zdroju, realizowany przez Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. Kosztował ok. 1 mln zł. W zabytkowym obiekcie z 1862 r. znów można napić się wód leczniczych.

7 września odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. Prace modernizacyjno-konserwatorskie o wartości ok. 1 mln zł polegały m.in. na naprawie oraz wymianie elementów konstrukcji, wymianie pokrycia dachowego, konserwacji i wymianie stolarki okiennej, rekonstrukcji odeskowania, położeniu nowej posadzki.

Modernizacja Starej Pijalni została przeprowadzona przez Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. i sfinansowana w 100 proc. ze środków własnych spółki pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego przez samorząd województwa śląskiego.

W ramach prac odtworzono budynek do jego pierwotnej funkcji. – Patrząc w ujęciu historycznym, w środku tego obiektu był murowany basen. Jesteśmy w posiadaniu tego basenu, znajduje się w Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju, w pawilonie Wrzos. Do tego basenu była dostarczana woda solankowa ze źródła Maria, czyli pierwszego źródła, które miało właściwości lecznicze – mówił Jarosław Wieszołek, prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.

Teraz do Starej Pijalni wraca krenoterapia, czyli forma leczenia uzdrowiskowego polegająca na piciu wód mineralnych. W budynku dostępnych jest pięć wód o różnych właściwościach, które są sprowadzane z uzdrowiska w Szczawnicy. Ponadto spółka wprowadziła na rynek wodę mineralną Goczała.

Reklama

Remont Starej Pijalni zdobył uznanie w konkursie Modernizacja Roku 2023. Uzdrowisko jako laureat otrzyma wyróżnienie końcem września na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Gratuluję, że tak pięknie został odrestaurowany ten obiekt, nasza perełka. Cieszę się, że te działania, a także działania podejmowane przez gminę – remont Starego Dworca, modernizacja Parku Zdrojowego, budowa parkingów – służą temu, że goczałkowickie uzdrowisko rozwija się – powiedziała wójt Gabriela Placha.

Stara Pijalnia to nie tylko bogactwo wód leczniczych. W obiekcie dostępne są także produkty uzdrowiskowe (surowce lecznicze – borowina i solanka oraz kosmetyki uzdrowiskowe na bazie tych surowców), produkty, które otrzymały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

(J), źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj