Historia z fotografii. Pamiątka ślubu

0
Marta i Paweł Mondry, 1938 r.; fot. zbiory Janusza Misia
Reklama

Na fotografii znajduje się Paweł Mondry ze Ścierni (dzielnica Bierunia) oraz jego świeżo poślubiona żona Marta z domu Chrostek pochodząca z Lędzin Górek. Zdjęcie wykonane zostało w 1938 r. przed szkołą w Ścierniach.

Panna młoda ubrana jest w strój śląski typowy dla okolic Bojszów i Bierunia. Na głowie ma wianek uwity z białych kwiatów i mirtu. Ubrana w czarną, prostą jaklę (kaftan) z pufkami czyli wypustkami u ramion. To wersja odświętna uszyta ze szlachetnego materiału, np. jedwabiu. Jakla ma jeszcze od spodu przyszyty koronkowy szpic czyli koronki u samego dołu.

Co ciekawe na szyi można dostrzec nie czerwone korale, które jak najbardziej kojarzyły że śląskim ubiorem, tylko białe. Czy są to perły? Całkiem prawdopodobne, że tak. Ubiór dopełnia kiecka (spódnica) z kwiatowym wzorem.

Panna młoda ubrana na czarno może dziwić, jednak ten kolor kiedyś interpretowano podobnie jak biel – jako czysty, niezmącony.

Reklama

Mężczyzna ubrany jest już po miastowemu, w czarny ancug (garnitur). Kabot (marynarkę) przyozdabia wpięta w klapę „woniaczka” czyli malutki stroik z mirtu.

Janusz Miś, projekt „Międzyrzecze, ratujemy śląskie historie”

Fotografia z własnych zbiorów autora

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj