Historia z fotografii. Świętowanie stulecia zwycięstwa nad Napoleonem

0
Reklama

Niektóre święta i uroczystości państwowe – obchodzone jeszcze przed 100 laty w naszym regionie, zatarły się w pamięci społeczeństwa. Przez wojenne zawieruchy, a w ich następstwie przez zmiany granic i ustrojów – zastąpiły je inne. Przenieśmy się w czasie i spójrzmy na to stare zdjęcie, poznając jedno z takich zapomnianych świąt.

Napis nad sceną głosi: „Der Gott, der Eisen wachsen ließ, Der wollte keine Knechte” („Bóg stworzył żelazo nie po to byśmy byli niewolnikami”). Po lewej i prawej widać daty 1813-1913. Na scenie znajduje się ołtarz. Duchowny odprawia nabożeństwo. Na sali siedzi komplet ludzi.

Uroczystość odbywa się w 1913 r., prawdopodobnie w Pszczynie (niestety nie udało się do tej pory sprecyzować gdzie dokładnie). Jedno jest pewne – są to obchody 100-lecia wygranej kampanii wojennej z wojskami Napoleona Bonaparte przez Prusy, Austrię, Rosję, Wielką Brytanię i Szwecję.

Pamiętajmy, że Napoleon zdobył praktycznie całą Europę i tylko my – Polacy wiązaliśmy z nim nadzieję na odzyskanie państwowości. Dla reszty Europy – od Renu po Moskwę, uważany był za agresora z którym toczono nierówną i trudną walkę, aż do wygranej w bitwie pod Lipskiem w październiku 1813 roku.

Wspomniany już cytat: „Der Gott, der Eisen wachsen ließ, Der wollte keine Knechte” jest fragmentem poematu „Vaterlandslied” („Pieśń ojczyzny”), napisanego przez Ernsta Moritza Arndta w 1812 roku. Był to utwór zaliczany do kanonu wierszy i pieśni patriotycznych w Niemczech (do wiersza dopisano później muzykę). Uczono go w szkołach Znali ją dobrze m.in. pruscy żołnierze walczący w czasie I wojny światowej.

Reklama

Fotografię udostępniła pani Pelagia z Międzyrzecza.

Janusz MIŚ, „Projekt: Międzyrzecze ratujemy śląskie historie”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj