Instalacje hydrauliczne, na co warto zwrócić uwagę?

0
Reklama

Odpowiednio przygotowane instalacje hydrauliczne wpływają na wygodę, bezpieczeństwo i komfort korzystania z ujścia wody w budynkach mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wykonać takie przyłącze hydrauliczne, zapoznaj się z poniższymi radami. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu instalacji wodnej?

Instalacje hydrauliczne to systemy doprowadzające wodę do określonego miejsca. Bazują na działaniu rur i zaworów, które pomagają dozować określone zapotrzebowanie. Przygotowanie instalacji i usługi hydrauliczne tego typu przekłada się na jej późniejsze użytkowanie, a więc należy do tego podejść kompleksowo.

Planowanie jest niezwykle ważne

Ważne jest już planowanie i projektowanie instalacji. Wyspecjalizowani projektanci muszą uwzględnić m.in. zapotrzebowanie na wodę, długość kładzionych w ziemi rur, charakterystykę gleby oraz nachylenie terenu. Dlaczego to tak ważne? Źle zaprojektowana instalacja nie będzie działać poprawnie, ciśnienie wody będzie niewielkie, a rury szybko staną się niedrożne.

Instalacje hydrauliczne powinny bazować też na prawidłowo zaplanowanych punktach hydraulicznych i określonym położeniu zaworów (te powinny być łatwo dostępne, ale też zabezpieczone np. przed zamarznięciem).

Dobierz odpowiednie elementy instalacyjne

Najważniejszym punktem budowy instalacji hydraulicznej jest orurowanie. Musisz dobrać rury wykonane z najlepszego dla Ciebie materiału, o prawidłowej średnicy. Najpopularniejsze są rury z tworzywa sztucznego, miedziane i stalowe. Te z tworzywa są lekkie, tanie i łatwe w układaniu. Prosto się je też łączy (przy pomocy specjalnych złączek). Nie wymagają specjalnego przygotowania od hydraulików (np. gwintowania). Ich zaletą jest też odporność na korozję.

Reklama

Rury stalowe są z kolei mocne, trwałe, ale coraz rzadziej wykorzystywane. Chociaż hydraulicy podkreślają ich prozdrowotne właściwości, cena ułożenia (wymaga np. gwintowania) i samych elementów ogranicza ich zastosowanie.

Z kolei rury miedziane to idealny sposób na przewodzenie wody ciepłej. Są odporne na wysoką temperaturę i dobrze przewodzą. Raczej są już melodią przeszłości (np. nie wolno ich łączyć z aluminium przez potencjalnie większe prawdopodobieństwo korozji), chociaż niekiedy możemy je jeszcze spotkać w nowych instalacjach hydraulicznych.

Kupując rury pamiętaj o odpowiedniej średnicy. Musisz wyważyć między dużą rurą (która nie będzie się zapychać, ale będzie droższa w położeniu), a wąskim prześwitem (potencjalne ryzyko zapychania jest wysokie).

Nowoczesne instalacje hydrauliczne oparte są także na skutecznych zaworach. Doświadczeni hydraulicy polecają wersje kulowe lub kątowe, które skutecznie odcinają dopływ wody w razie awarii czy dłuższej przerwy w korzystaniu.

Uważaj na błędy przy montowaniu instalacji

Na koniec pamiętaj o błędach przy montażu. Ważne jest np. aby z prawej strony podłączyć wodę zimną, a z lewej – ciepłą. Konieczna jest dbałość o odpowiedni spad, kompleksowe i trwałe łączenie rur oraz odpowiednią drożność. To wszystko przekłada się na skuteczność eksploatacji instalacji.

Sprawdź ofertę usług i instalacji hydraulicznych w Ergo-Term

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj