Jak działa komora hiperbaryczna i w jaki sposób oddziałuje na organizm?

0
Reklama

Tlenoterapia hiperbaryczna w komorze staje się w Polsce coraz popularniejszym zabiegiem. Nie ma się co dziwić, ponieważ obecnie odkryto już ponad 100 wskazań klinicznych do zastosowania HBOT. Czym właściwie jest komora hiperbaryczna? W jaki sposób ona działa? Czy każdy może zapisać się na zabieg? Jakie są jej zalety? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest specjalistycznym medycznym urządzeniem, które ma za zadanie dotlenić komórki Pacjenta. Co ważne, jej specjalistyczne wykonanie pozwala na dostarczenie do organizmu człowieka czystego tlenu pod wysokim ciśnieniem. Przyjmuje się, że jednorazowy zabieg dostarcza nam więcej tlenu niż długi spacer górskimi ścieżkami czy też długa wędrówka plażą. Oczywiście najlepsze efekty przynosi seria zabiegów, która – w zależności od zaleceń lekarza – trwa od kilku do kilkunastu zabiegów przeprowadzanych regularnie.

Kto może skorzystać z zabiegów HBOT?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są to m.in.:

  • ciąża lub okres karmienia piersią;
  • choroby nowotworowe, w tym rozpoczęta chemioterapia;
  • odma;
  • rozedma płuc
  • posiadanie rozrusznika serca.

Możliwość korzystania z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą zabieg w komorze hiperbarycznej, wyklucza także przyjmowanie niektórych leków. Warto zapytać lekarza prowadzącego o to, czy możemy skorzystać z zabiegu HBOT.

Jakie są zalety tlenoterapii hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga zwiększyć wydolność organizmu. Dzięki podanemu pod ciśnieniem tlenowi, komórki i tkanki szybciej się regenerują, a rany i oparzenia, goją. Komora hiperbaryczna jest także polecana osobom, które cierpią na silne bóle kostno-stawowe, reumatyczne czy somatyczne. Co więcej, zabiegi z użyciem tlenu pod ciśnieniem zaleca się ludziom, którzy zatruli się tlenkiem węgla, aby oczyścić ich organizm z toksyn. Najnowsze badania wykazały, że seria zabiegów w komorze hiperbarycznej ma także pozytywny wpływ na poprawę pamięci oraz koncentracji. Dostarczenie czystego tlenu do organizmu pomaga także w rekonwalescencji pooperacyjnej. Osoby, które przeszły udar lub wylew, także mogą skorzystać z zabiegu HBOT w celu poprawy dotlenienia poszczególnych tkanek i komórek. Komora hiperbaryczna jest także skuteczna przy leczeniu zaburzeń nerwicowych, lękowych czy epizodów depresyjnych.

Reklama

Jak wygląda zabieg HBOT, jak działa komora hiperbaryczna?

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej jest przeprowadzany w specjalistycznej komorze, w której Pacjent jest umieszczany w pozycji leżącej. Po jej zamknięciu następuje proces dostarczenia do jego organizmu tlenu pod wysokim ciśnieniem. Jednorazowy zabieg trwa około 45-60 minut i jest podzielony na kilka sesji. Po każdej z nich następuje kilka minut przerwy. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny.

Gdzie mogę umówić się na serię zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna w miejscowości Poznań jest dostępna w klinice Oxomedica: https://oxomedica.pl/. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, sprawdź szczegóły: https://oxomedica.pl/co-leczy-komora-hiperbaryczna

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj