Jak prawidłowo dbać o czystość łazienki?

0
Reklama

Łazienka stanowi domowe sanktuarium spokoju i relaksu. W niej rozluźniamy się w gorącej wieczornej kąpieli lub bierzemy szybki, energetyzujący prysznic. Tam też przechowujemy ważne higieniczne przedmioty jak ręczniki czy szczoteczki do zębów. A w wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo rozwijają się bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do różnych chorób, również tych groźnych dla człowieka. Dlatego zachowanie czystości w łazience powinno być szczególnie istotne. Jak podejść do sprzątania łazienki i na co szczególnie zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury.

Dezynfekcja na pierwszym miejscu

Zacznijmy od tego, że sprzątanie łazienki powinno mieć głównie charakter higieniczny, dopiero w drugiej kolejności troszczymy się o wygląd pomieszczenia i poszczególnych sprzętów. Z łazienki korzystamy kilkakrotnie każdego dnia, dlatego higiena w tym pomieszczeniu jest szczególnie ważna.

Podczas sprzątania łazienki głównym zadaniem staje się likwidacja potencjalnych skupisk bakterii, pleśni, rdzy czy kamienia. Odpowiednia dezynfekcja ochroni Ciebie i Twoją rodzinę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami korzystania z zabrudzonej łazienki. Warto zwrócić uwagę na miejsca szczególnie narażone: drzwi kabiny prysznicowej, przestrzenie między kafelkami a wanną, fugi, okolice umywalki czy toaletę. Skuteczna dezynfekcja powinna stać na pierwszym miejscu.

Walcz z wilgocią

Łazienka jest najbardziej wilgotnym pomieszczeniem w całym domu. Zachowanie higieniczności tego pomieszczenia wymaga nie tylko rutynowego sprzątania i dezynfekcji powierzchni, ale również doskonałej wentylacji. Grzyby kochają wilgoć, więc zrób wszystko, aby jej w Twojej łazience nie znalazły. W jaki sposób?

  1. Nigdy nie zatykaj klatek wentylacyjnych, nawet zimą, kiedy do pomieszczenia dostaje się chłodniejsze powietrze.
  2. Zadbaj o prawidłowe drzwi do łazienki z otworami lub podcięciem – to wymaganie jest uregulowane odpowiednim rządowym rozporządzeniem. Otwory w drzwiach zapewniają odpowiednią wentylację łazienki i pomagają usuwać z niej wilgoć.
  3. Dbaj o suche ręczniki – to one gromadzą wilgoć na dłużej. Warto je regularnie prać i zmieniać na czyste. Nie wspominamy o tak oczywistej zasadzie, jak osobne ręczniki dla każdego domownika.
  4. Susz pranie na zewnątrz, jeśli tylko masz taką możliwość. Pozostawianie prania do wysuszenia w łazience, kiedy jednocześnie kąpią się w niej domownicy, może znacznie wydłużyć czas schnięcia i stać się przyczyną zalegającej wilgoci w pomieszczeniu.
  5. Sprawdzaj wycieki na ścianach i suficie – szczególnie w blokach mieszkalnych. Jeśli zauważysz plamę – koniecznie znajdź jej źródło i zadzwoń do odpowiednich instytucji. Niewykryte awarie i nieszczelności wod-kan mogą prowadzić do ciągłego zalewania ścian pod kaflami czy za wanną/kabiną i do gromadzenia się grzybów i pleśni niebezpiecznych dla zdrowia.
  6. Ogrzewaj łazienkę – pomieszczenie powinno być wyposażone w grzejnik, który nie tylko zadba o odpowiednią temperaturę, ale również pomoże kontrolować wilgoć.

Toaleta – dwumetrowe “pole rażenia”

To, że muszla klozetowa jest prawdziwym siedliskiem bakterii, wiedzą wszyscy. Ale mało osób wie czym jest mgiełka toaletowa. Pojęcie brzmi niegroźnie, ale jest czymś dość niebezpiecznym, a już na pewno wysoce niehigienicznym. Kiedy korzystamy z toalety i spłukujemy wodę, obszar w promieniu nawet 2 metrów potrafi być zanieczyszczony wspomnianą mgiełką. Oznacza to osadzanie się drobnoustrojów na wszystkich przedmiotach w tym promieniu. Wedle zaleceń ekspertów odradza się trzymanie m.in. szczoteczek do zębów czy ręczników blisko toalety. Jeśli nie jest to możliwe, wszystko co ma styczność z Twoją skórą, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed tymi oparami.

Reklama

Pamiętaj, aby toaletę odpowiednio dezynfekować – dostępnymi środkami chemicznymi, które działają zabójczo na bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które mogą pojawić się w okolicach WC.

Czy domowe sposoby czyszczenia łazienki działają?

Jeśli ze względów ekologicznych lub ekonomicznych nie chcesz korzystać ze sklepowych produktów do mycia łazienki, z pewnością spodobają Ci się domowe sposoby na własne środki czyszczące. W takim przypadku warto zawsze mieć na podorędziu:

  • cytrynę – doskonale usuwa kamień (również kwasek cytrynowy),
  • ocet – oczyszcza z osadów i trudnych zabrudzeń, odkaża powierzchnie, idealnie myje szyby i lustra. Jest w pełni bezpieczny, nie powoduje podrażnień. Jedyną wadą jest jego zapach, który jednak szybko ustępuje.
  • sodę oczyszczoną – środek myjący powierzchnie, usuwający uporczywe zabrudzenia. Doskonale czyści kabiny prysznicowe i fugi. Soda jest wszechstronna, a jej działanie wzmocnić można wcześniej wspomnianym octem.

Choć naturalne środki czyszczące dobrze się sprawdzają, to warto wspomóc je środkami chemicznymi, bardziej żrącymi dla bakterii. Takie preparaty skutecznie eliminują nie tylko zabrudzenia, ale również siedliska drobnoustrojów. W sklepie plytkilazienki.pl można znaleźć wiele przydatnych środków do czyszczenia kabin prysznicowych czy środków bezpiecznych dla chromowanych powierzchni.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj