Jak uniknąć wycieku danych z nieużywanych nośników pamięci?

0
Reklama

Oddanie nieużywanego nośnika pamięci do punktu zbioru elektrośmieci, wyrzucenie go do kosza lub zniszczenie domową metodą z użyciem gwoździa i młotka, niesie za sobą ryzyko udostępnienia zgromadzonych na nim, nierzadko poufnych danych osobom trzecim. Skutkiem tego mogą być spore problemy zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw czy instytucji. Jak zatem odpowiednio się zabezpieczyć i uniknąć wycieku danych z nieużywanych nośników pamięci?

Co dzieje się z nieużywanymi nośnikami pamięci?

Obecnie tworzenie dokumentów elektronicznych odbywa się niemal bez przerwy. Użytkownicy Internetu prawie co chwilę logują się do prywatnych kont bankowych, skrzynek pocztowych czy kont z portalach społecznościach. Wszystko to sprawia, że ilość danych wymagających szczególnej ochrony rośnie w bardzo szybkim tempie. W nie dużo wolniejszym tempie wymieniane są także dyski twarde w naszych komputerach. Co dzieje się z tymi już nieużywanymi?

Bywa, że nieużywane nośniki pamięci lądują na dnie szafy lub w piwnicy, jednak zdarza się też tak, że po prostu wyrzucane są na śmieci lub bez namysłu oddaje się je do punktu zbioru elektrośmieci. Skutkiem tego może być niezamierzony wyciek danych, który może mieć poważne następstwa.

Jakie są konsekwencje wycieku danych?

Jeśli dane trafią w niepowołane ręce, ich właściciele i administratorzy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami – w tym także finansowymi i prawnymi, jeśli dane są objęte specjalną ochroną prawną (Ustawa o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r.).

Zgodnie z art. 51 ustawy o ochronie danych osobowych, administratorzy danych, którzy udostępniają lub umożliwiają dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Gdy działanie to było nieumyślne, wymiar kary zmniejsza się do roku.

Reklama

Poza konsekwencjami prawnymi i finansowymi, w przypadku firm możliwe jest także osłabienie jej reputacji, obniżenie zaufania i utrata klientów, zanik przewagi konkurencyjnej czy spadek wartości danego przedsiębiorstwa. W dalszym etapie może to nawet determinować dalsze funkcjonowanie firmy.

W przypadku osób fizycznych niezamierzony wyciek danych może skutkować utratą kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzieżą lub sfałszowaniem tożsamości, stratą finansową czy naruszeniem dobrego imienia. W wyniku wycieku danych może więc dojść np. do wyłudzenia kredytu w imieniu osoby, której dane skradziono, wynajęcia mieszkania, zawarcia niekorzystnych umów czy zamieszczenia w Internecie bezprawnych i obraźliwych treści.

Jak uniknąć wycieku danych z nieużywanych nośników pamięci?

Najbardziej popularne metody niszczenia nieużywanych nośników pamięci, nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa zgromadzonym na nich informacji. Co więcej, poprzez nieprawidłowo przeprowadzoną utylizację, mogą niekorzystnie wpłynąć na środowisko naturalne.

Chcąc uniknąć wycieku danych z nieużywanych nośników pamięci, warto zainteresować się rzeczywistymi metodami usuwania danych. Jedną ze skutecznych możliwości jest wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania, które poprzez wielokrotne nadpisanie danych według specjalnego algorytmu, uniemożliwia odczytanie informacji.

Kolejnym rozwiązaniem jest demagnetyzacja, która polega na trwałym usunięciu danych przy pomocy specjalistycznych urządzeń – tzw. demagnetyzerów. Za ich pomocą nośniki pamięci poddawane są działaniu silnego impulsu magnetycznego, który niszczy wszystkie zapisy w warstwie magnetycznej, co sprawia, że dane zostają utracone.

Jak odzyskać utracone dane?

Aby skutecznie odzyskać utracone dane z przenośnych nośników pamięci, nie warto działać na własną rękę, a skorzystać z usług profesjonalistów. Firma Datalab specjalizuje się w odzyskiwaniu danych z dysków uszkodzonych wewnętrznie oraz takich, które uległy uszkodzeniom mechanicznym lub uszkodzeniom elektroniki, operując najnowocześniejszym sprzętem. Oferowane jest także profesjonalne doradztwo z zakresu odzyskiwania danych oraz zabezpieczania elektronicznych archiwów.

Choć wyciek danych z nieużywanych nośników pamięci może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, istnieje wiele metod pozwalających na skuteczne ich zabezpieczenie. Chcąc uniknąć nieprzyjemności, w pierwszej kolejności należy przemyśleć odpowiednią utylizację nieużywanych dysków, warto także skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań usuwania danych. Z kolei w przypadku utraty danych, lepiej nie działać samemu – o wiele lepszym wyborem jest zlecenie pracy specjalizującym się w tego typu działaniach firmom.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here