Joanna Podedworny z medalem Mistrzostw Europy

0
Joanna Podedworny (druga z prawej) wywalczyła dla Polski brąz na ME do lat 17 w Gnieźnie; na podium 7.09.2019; fot. JP

Joanna Podedworny z medalem Mistrzostw Europy U17 w Badmintonie (European Championships U17). Bierunianka zdobyła brąz w grze pojedynczej.

Dziś (7.09) w Gnieźnie zakończyły się Mistrzostwa Europy w Badmintonie do lat 17 (turniej indywidualny trwał od wtorku, 3.09). Wzięli w nich udział reprezentanci 39 państw. Dla Polski jedyny medal wywalczyła 14-letnia Joanna Podedworny, zawodniczka UKS Unia Bieruń.

Bierunianka doskonale radziła sobie ze starszymi od siebie koleżankami. Po zaciętym meczu z reprezentantką Bułgarii w 1/8 finału spotkała się z Holenderką Nadią Choukri, którą gładko pokonała w dwóch setach (21:11, 21:12). W ćwierćfinale naszej zawodniczce przyszło się zmierzyć z reprezentantką Szwecji Edith Urell. Zwyciężyła z nią w trzech setach (21:17, 12:21, 21:18) i weszła tym samym do półfinału. Tu zmierzyła się z Rosjanką Mariią Golubevą, której uległa w dwóch setach. Mecz zakończył się wynikiem 21:14 i 21:13 dla Rosjanki, która ostatecznie z mistrzostw Europy wyjechała ze złotem. Joanna Podedworny przywiozła z Gniezna brąz (ex aequo z Dunką Simoną Pilgaard). Srebro przypadło Rosjance Aleksandrze Chuschkinie.

Joanna Podedworny w czasie półfinałowego meczu z Rosjanką; fot. RB

– Jestem zadowolona ze swojego startu na mistrzostwach Europy. Oczywiście mogło być lepiej, ale się nie udało. W meczu z Rosjanką dały o sobie znać zmęczenie, kontuzja. Mariia Golubeva okazała się najlepszą singlistką na tym turnieju, co jest pewną pociechą – powiedziała nam brązowa medalistka mistrzostw Europy. Jak słyszymy, teraz bierunianka przygotowuje się startu w międzynarodowym turnieju elity, który odbędzie się 19-22 września w Bieruniu.

Spośród Polaków do ćwierćfinału doszedł debel Jakub Melaniuk (Warszawa) i Szymon Ślepecki (LKS Technik Głubczyce). Nasi zawodnicy z łatwością pokonali Norwegów, potem w trzech setach wygrali z Belgami. W bezpośredniej walce o medal przegrali z duetem z Danii (Christian Faust Kjaer i Mads Juel Moller), który zakończył mistrzostwa ze złotem.

Na mistrzostwach Europy nieźle spisały się też pszczynianki Daria Zimnol i Julia Pławecka z UKS Plesbad Pszczyna. W grze deblowej pokonały reprezentantki Finlandii (13:21, 21:18, 21:18) i Słowacji (19:21, 21:11, 21:16). Odpadły w 1/8 finału, ulegając Rosjankom Anastasii Boiarun i Alenie Iakovlevie (7:21, 12:21), które ostatecznie zostały mistrzyniami Europy. Julia Pławecka w parze z Szymonem Ślepeckim również doszła do 1/8 finału, wygrywając – co było dużą niespodzianką turnieju – z parą z Turcji rozstawianą z numerem 3. Nasz mikst przegrał jednak z zawodnikami z Anglii. Meczem z Anglią zakończyli mistrzostwa Europy także Daria Zimnol i Jakub Melaniuk.

Przed turniejem indywidualnym odbyły się drużynowe mistrzostwa Europy (od 30.08). Polska drużyna pokonała w grupie Litwę (5:0), Bułgarię (4:1), ale przegrała z Danią (1:4; jedyny punkt dla Polski zdobyła Joanna Podedworny). Drużynowym mistrzem Europy została Dania.

W skład polskiej reprezentacji weszło 8 dziewcząt (w tym aż 7 ze Śląska) i 8 chłopaków.