Jubileuszowe „Zielone Czeki” rozdane. Wysoki poziom konkursu

0
Laureaci konkursu "Zielone Czeki '2023"; fot. WFOŚiGW w Katowicacch
Reklama

W poniedziałek 22 maja rozstrzygnięto konkurs Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – „Zielone Czeki ‘2023”. Oceniano działalność prowadzoną w 2022 roku. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się podczas gali zorganizowanej w Centrum Konferencyjno-Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tegoroczny konkurs miał charakter jubileuszowy, bo przypadł w roku 30-lecia Funduszu.

Konkurs „Zielone Czeki” obejmuje cztery kategorie: „Ekologiczna osobowość roku” (kategoria ta przeznaczona jest dla tzw. osób fizycznych), „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” (rywalizują tu ze sobą gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu), „Inwestycja proekologiczna roku” (kategoria dla beneficjentów pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – z wyłączeniem osób fizycznych – którzy w roku poprzednim zakończyli realizację zadania dofinansowanego ze środków Funduszu), „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” (startują tu organizacje pozarządowe – w rozumieniu ustawy z dnia 23.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – z terenu województwa śląskiego, prowadzące działalność proekologiczną). W tym roku, ze względu na jubileusz 30-lecia istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyznano również nagrodę specjalną. W każdej z kategorii laureaci otrzymują czek na 10 tys. zł.

Wyjątkowość jubileuszowej edycji konkursu podkreślała dodatkowa nagroda w postaci specjalnej statuetki Zielonych Czeków 30-lecia Funduszu. Przygotowano i wręczono tylko pięć takich statuetek – otrzymali je laureaci każdej kategorii konkursowej i laureat nagrody specjalnej.

Statuetki 30-lecia WFOŚiGW w Katowicach; fot. WFOŚiGW w Katowicach

W tegorocznej edycji konkursu przyjęto w sumie 45 zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 25 wniosków dotyczyło kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, 11 wniosków rywalizowało w kategorii „Ekologiczna osobowość roku”, 6 zgłoszeń dotyczyło kategorii „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” oraz 3 wnioski złożono w kategorii „Inwestycja proekologiczna roku”.

Kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech nagród oraz nagrody specjalnej. Ekologiczną osobowością roku został Bogusław Biernat („za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny”). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Adam Balon i Mieczysław Dumieński.

Reklama

Gminą przyjazną dla czystego powietrza został Opatów („za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza”). Wyróżniono gminy Kornowac i Miedźna.

Za inwestycję proekologiczną roku uznano „Remediację byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach” – czek otrzymało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.

Wśród zgłoszonych programów i akcji na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej zwyciężył Śląski Ogród Botaniczny („za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”). Wyróżniono Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski i Ochotniczą Straż Pożarną w Samborowicach.

Nagrodę specjalną otrzymał Zbigniew Binko („za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa w województwie śląskim”).

– Cieszy nas to, że z roku na rok Kapituła ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest naprawdę wysoki – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – Mamy nadzieję, że wszystkie działania laureatów konkursu „Zielone Czeki” będą wpływać na jakość naszego środowiska.

„Zielone Czeki” to jeden z najważniejszych i największych konkursów ekologicznych województwa śląskiego, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń katowickiego Funduszu. Czeki przyznawane są z okazji Dnia Ziemi. WFOŚiGW w Katowicach wręcza je od 1993 roku. Do tej pory nagrodą tą zostało wyróżnionych ok. 300 laureatów, którzy często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Wysokość nagród sięgnęła już w sumie ok. 2,5 mln zł.

Wiele z nominowanych osób i podmiotów ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny – jest to bowiem doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, ich postawach oraz akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród dotychczasowych laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj