Konkurencja dla OZE? Czysta energia węglowa

0
fot. pixabay
Reklama

Czy energia oparta o czyste technologie węglowe (CTW) jest alternatywą dla odnawialnych źródeł energii (OZE)? OZE w tym starciu są bezkonkurencyjne pod względem wyeliminowania emisji dwutlenku węgla. Ale w Polsce węgiel jeszcze długo będzie główną składowa miksu energetycznego.

Co to są czyste technologie węglowe? Senat RP na swojej stronie internetowej opublikował opracowanie Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla pt. „Polska liderem czystych technologii węglowych”. Przytoczona jest tam, za Międzynarodową Organizacją Energetyczną, definicja CTW. Otóż przez czyste technologie należy rozumieć technologie zaprojektowane w celu poprawy skuteczności wydobycia, przeróbki, przetwarzania oraz utylizacji węgla i zwiększenia akceptowalności tych procesów z punktu widzenia wpływu na środowisko naturalne.

O czym konkretnie mówimy? Propozycji jest kilka. Pierwsza z nich to węglowo-wodne paliwo zawiesinowe CWS (Coal Water Slurry). Jest to paliwo kompozytowe, w skład którego wchodzą: zmikronizowany węgiel kamienny (ok. 60 proc.), dodatki w postaci upłynniaczy i stabilizatorów (ok. 1 proc.) i woda.

CWS może być wykorzystywane jako zamiennik lekkiego oleju opałowego lub mazutu w sektorze dużej energetyki. Jego użycie wpłynie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń gazowych z kotłów opalanych węglem, da również możliwość zagospodarowania silnie zawodnionych, drobnych frakcji węglowych.

Sposobem na niską emisje może być tzw. Błękinty węgiel (Bluecoal) powstający w kosztownym, ale skutecznym procesie uszlachetniania. Dzięki temu uzyskujemy paliwo charakteryzujące się stabilnym spalaniem, łatwym zapłonem, bezproblemowym odbiorem popiołu.

Reklama

Węgiel możemy też poddać procesowi przejścia w stan gazowy. Z jednego miliona ton węgla, po zgazowaniu, uzyskuje się odpowiednik 0,4 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. To technologia dobrze znana i z powodzeniem stosowana. Na świecie co roku zgazowuje się już od 300 do 400 mln t węgla w kilkuset reaktorach przemysłowych. Trzeba przy tym pamiętać, że współczesne, przemysłowe technologie zgazowania węgla nie pozwalają na obniżenie emisji dwutlenku węgla poniżej poziomu 550 g CO2/kWh. Pod tym względem przegrywają więc konkurencję z OZE.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj