Kupujesz auto na raty? Sprawdź, na czym polega rata balonowa i kiedy należy ją rozliczyć

0
Reklama

Myślisz o tym, aby kupić samochód na raty? Zanim zdecydujesz się skorzystać ze standardowego kredytu samochodowego, sprawdź alternatywną opcję – kredyt balonowy. To specyficzna forma finansowania, której cechą charakterystyczną jest tzw. rata balonowa. Dowiedz się, czym jest i kiedy trzeba ją uregulować.

Kredyt balonowy wyróżnia się na tle innych kredytów samochodowych. Chociaż może z niego skorzystać każdy, taka opcja jest najkorzystniejsza w przypadku osób nieprzywiązujących się do pojazdów i mających w planach częstą zmianę auta.

Rata balonowa – co to?

Kredyt balonowy pozwala wziąć samochód na raty – zwykle na okres kilku lat. Jego cechą charakterystyczną jest rata balonowa, stanowiąca największy finansowy ciężar całego zobowiązania.

Rata balonowa, często określana mianem raty wykupowej, może wynieść nawet 40 proc. wartości pojazdu finansowanego kredytem. W zamian jednak można liczyć na niskie miesięczne raty, dzięki czemu kredytobiorca nie obciąża nadmiernie domowego budżetu.

Reklama
Kiedy należy uregulować ratę balonową?

Osoba biorąca samochód na raty przez cały okres spłaca niskie miesięczne raty. Zaś do uregulowania raty balonowej dochodzi na samym końcu – to ostatnie zobowiązanie, które kredytobiorca musi zapłacić.

Nie da się ukryć, że w związku z jej wysokością (nawet na poziomie 40% wartości pojazdu), będzie to spora kwota. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że konieczność jej uregulowania zachodzi dopiero po kilku latach, na taki wydatek można się łatwo przygotować.

Co więcej, banki dopuszczają możliwość uregulowania raty balonowej na różne sposoby (w ramach jednego z kilku wariantów zakończenia umowy kredytowej). Przykładowo, jeśli decydujesz się na promocyjny Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane auta (RRSO 11,19%) dostępny w Toyota Banku, możesz:

  • wymienić pojazd na kolejny – zapewnia to tzw. gwarancja odkupu samochodu przez dealera, dzięki czemu zyskujesz środki na spłatę raty balonowej i wkład własny kolejnego kredytu;
  • zatrzymać samochód – wystarczy wpłacić całą kwotę raty balonowej, którą udało ci się „uzbierać” przez okres trwania umowy kredytowej;
  • rozłożyć płatność na raty – jeśli zdecydujesz się na zatrzymanie auta, masz możliwość skorzystania z wygodnego systemu płatności miesięcznych (w ramach nowej umowy kredytowej).

To sprawia, że spłata raty balonowej – mimo że będzie ona opiewać na wysoką kwotę – wcale nie musi wiązać się z problemami finansowymi.

Kredyt z ratą balonową – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, czy samochód na raty z ratą balonową jest opłacalny? Taka forma finansowania będzie korzystna wówczas, gdy:

  • zależy ci na minimalnej miesięcznej racie – po to, aby nie nadwyrężać domowego budżetu;
  • planujesz wymienić auto na nowe – w ramach umowy kredytowej;
  • masz pewność, że – w razie chęci wykupienia pojazdu – będziesz w stanie zgromadzić środki potrzebne do uregulowania ostatniej raty balonowej.

Pamiętaj! Aby sprawdzić, czy kredyt balonowy będzie korzystnym rozwiązaniem w twoim przypadku, poznaj szczegóły konkretnej oferty. Tylko wtedy będziesz w stanie ocenić, czy warto z niego skorzystać.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj