Malarstwo Edwarda Dwurnika w Tichauer Art Gallery

0
Reklama

Przekrojową wystawę malarstwa Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej cenionych polskich malarzy współczesnych można oglądać od 18 marca do 25 czerwca w Tichauer Art Gallery (teren byłego Browaru Obywatelskiego).

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 250 prac, pochodzących z prywatnej kolekcji. Będą to obrazy, rysunki, akwarele, grafiki, gwasze, kolaże. To zbiór, który pozwala wyrobić sobie własną opinię o tym, co sprawiło, że Edward Dwurnik stał się jednym z najważniejszych i najpopularniejszych polskich malarzy współczesnych.

Tyska galeria ekspozycją „Edward Dwurnik u Tichauera” wraca do prezentacji sztuki tego wyjątkowego artysty. Widz ponownie przygląda się: historii, gestom, sytuacjom powtarzającym się nieustannie przez setki, tysiące lat, które wciąż trwają w całej swej istotności, wolne od kaprysów czasu. Kołyszą się i bujają niewinnie jak łany tulipanów.

Edward Dwurnik; fot. Tichauer Art Gallery

Jak czytamy na stronie Tichauer Art Gallery, Edward Dwurnik chętnie malował kwiaty, na przykład tulipany, całe łany, z trudem mieszczące się na rysunkach i dużych obrazach. Mimo to nie był Dwurnik malarzem kwiatów. Rysował kolejne miasta, ulice i wypełniające je tłumy. Wbrew powszechności takich przedstawień, nie był jednak malarzem panoram, pejzaży miejskich czy malarzem reportażowym. Nie był także malarzem narodowym. Wiedział, że są sprawy ważniejsze niż bolączki historyczne. U artysty dosłowność pewnych tematów czy motywów bardziej zwodzi niż wyjaśnia. W tej sztuce wszystko jest dużo bardziej zawiłe, wieloznaczne, niż można by sądzić.

Potrafił namalować niemalże wszystko – od nienawiści, agresji, we wszystkich możliwych jej odcieniach: od bezmyślnej, pijanej, po monumentalną pomnikową, która ani drgnie, nie odpuści na milimetr, aż po miłość w dowolnej sytuacji i dowolnej odmianie.

Reklama

Godziny otwarcia Tichauer Art Gallery: dni powszednie 12.00-21.00, piątki i weekendy 9.00-21.00. Bilety do nabycia tutaj.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj