Maszt do wózka widłowego – funkcja, rodzaje i przyczyny awarii

0
Reklama

Bez nich unoszenie wideł z ładunkami byłoby technicznie niemożliwe. Maszty do wózków widłowych pełnią niezwykle istotną rolę w procesie podnoszenia i transportu ładunków za pomocą wózków jezdniowych podnośnikowych. W poniższym artykule powiemy więcej o tym, dlaczego maszt wózka widłowego jest taki ważny, jakie typy masztów montuje się w widlakach oraz na co zwrócić uwagę, by uniknąć awarii tego elementu.

Jakie funkcje pełnią maszty do wózków widłowych?

Układ podnoszenia w wózku widłowym pełni niezwykle istotną rolę. Jednym z jego najważniejszych elementów jest oczywiście maszt wózka widłowego, który odpowiada za możliwość podniesienia ładunków znajdujących się na paletach czy też po prostu palet. Oczywiście jest to najbardziej uproszczone wyjaśnienie, gdyż cały mechanizm działanie układu podnoszenia jest nieco bardziej skomplikowany.

Elementy układu podnoszenia w wózku widłowym

Układ podnoszenia wózka widłowego nierozerwalnie łączy się z układem hydrauliczny, ponieważ jego prawidłowe funkcjonowanie opiera się również w dużej mierze na poprawnym funkcjonowaniu hydrauliki maszyny. Z kolei wśród standardowych elementów zaliczających się do układu podnoszenia wymienia się nie tylko maszt, ale również:

  • karetkę – inaczej określaną jako płyta czołowa. Przymocowana jest do masztu, a na niej przypięte są widły;
  • łańcuch – choć wiele osób może myśleć, że jest on bez znaczenia, to właśnie on służy do podwieszania karetki oraz stanowi element łączący ją z tłokiem siłownika;
  • widły – wykorzystywane najczęściej jako wymienny osprzęt do wózków widłowych, montowane na karetce. Mają za zadanie ułatwić maszynom podnoszenia ładunków umieszczonych na paletach.

Maksymalna wysokość podnoszenia masztu zależy od jego typu, który zamontowany jest na wózku widłowym.

Reklama

Podstawowy podział masztów do wózków widłowych

Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje masztów? Przede wszystkim konstrukcją, która ma wpływ na to, jaka jest finalna maksymalna wysokość podnoszenia wózka widłowego oraz tego, do jakiego urządzenia zostanie on zamontowany. Poniżej prezentujemy podstawowe rodzaje masztów.

Maszty pojedyncze (simplex)

To najbardziej podstawowe spośród masztów do wózków widłowych. Zamiennie określane są jako „maszty pojedyncze”, „maszty typu simplex” lub też „maszty jednostopniowe”. Unoszenie palet w ich przypadku odbywa się poprzez ruch ramy wewnętrznej.

Maszty podwójne (duplex)

Zapewniają wyższe unoszenie ładunków niż maszty podstawowe. Najlepiej sprawdzają się w składowaniu średnim. Konstrukcyjnie są bardziej zaawansowane, ponieważ wewnątrz ramy posiadają umieszczony siłownik, który unosi karetkę, z kolei wbudowane boczne siłowniki odpowiadają za uniesienie ramy wewnętrznej.

Maszty potrójne (triplex)

Jest to najbardziej zaawansowany maszt do wózka widłowego. Posiada aż dwie ramy wewnętrzne. Tego typu maszty pozwalają uzyskać największą wysokość unoszenia i wykorzystywane są w składowaniu wysokim.

Rodzaje wózków widłowych z masztem

W których wózkach widłowych montuje się maszty? Właściwie we wszystkich. Ponadto, maszt nie jest jedynie atrybutem wózków widłowych, ponieważ montuje się je także w zaawansowanych wózkach paletowych elektrycznych, które przeznaczone są do składowania ładunków na wyższych regałach.

Maszt simplex najczęściej spotkać można w wózkach paletowych lub niewielkich wózkach widłowych czołowych.

Maszty duplex najczęściej zamontowane są w wózkach widłowych czołowych – zarówno elektrycznych, jak i spalinowych, a także w wózkach widłowych terenowych.

Najbardziej zaawansowany maszt triplex to domena wózków widłowych wysokiego składowania, które wykorzystuje się do rozmieszczania ładunków na regałach w magazynach wysokiego składowania.

Z czego mogą wynikać usterki masztu wózka widłowego?

Podobnie jak w przypadku innych elementów wózka widłowego, także i maszt niewłaściwie użytkowany może ulec uszkodzeniu. Najczęstsze przyczyny awarii układu podnoszenia w wózkach widłowych to wynik nieprawidłowego i niezgodnego z instrukcją wykorzystania pojazdów, w tym m.in.:

  • używanie pojazdów do podnoszenia ładunku cięższego niż jest to dopuszczalne dla konkretnego urządzenia,
  • transport poziomy towarów bez uwzględnienia środka ciężkości ładunku,
  • pozostawianie uniesionych masztów w wózkach widłowych (lub co całkowicie zakazane – jazda z podniesionymi widłami/ wysuniętym masztem).

Ponadto, naturalne jest, że elementy układu podnoszenia także ulegają zużyciu – szczególnie podczas intensywnej pracy. Dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z częścią układu podnoszenia (np. gdy uniesiony ładunek opada) warto zgłosić się jak najszybciej do serwisu wózków widłowych, gdzie profesjonalni specjaliści wykonają odpowiednie testy i naprawią wózek widłowy.

Właściwe użytkowanie wózka z masztem

Prawidłowe użytkowanie wózka widłowego ma wpływ na jakość jego pracy. Rodzaje masztów dopasowane są do możliwości wózków widłowych. Maszt zamontowany na wózku widłowym odpowiada za poprawne unoszenie ładunków, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości dotyczące procesu podnoszenia palet szczególnie przy dużym udźwigu maksymalnym oraz dużej wysokości podnoszenia.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj