Matura z Adamem Mickiewiczem, Marią Dąbrowską, Józefem Baranem

0
Reklama

Dzisiaj (4.05) pierwszy dzień matur. Tradycyjnie już abiturienci rozpoczęli swoje zmagania od egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy). Ten kto obstawiał „Pana Tadeusza” oraz „Noce i dnie” – trafił. Do  wyboru był jeszcze wiersz Józefa Barana. W Tychach do matury przystąpiło 1343 uczniów, na terenie powiatu pszczyńskiego – prawie 500, w powiecie bieruńsko-lędzińskim – ponad 290.

Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. Maturzyści, według ich informacji, mieli do wyboru trzy tematy:

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury;
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury;
  3. Interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Jak poinformował prezydent Tychów Andrzej Dziuba, w Tychach do matury przystąpiło 1045 uczniów ostatnich klas liceów i 298 uczniów techników.

Na stronie internetowej starostwa pszczyńskiego możemy przeczytać, że w placówkach oświatowych powiatu egzamin dojrzałości zdaje 400 abiturientów. Najwięcej, bo 190 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, 129 – w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, 50 – w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie, 13 – w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli.

Do matury przystąpiło też 113 osób z III Liceum Ogólnokształcącego zarządzanego przez gminę Pszczyna.

Reklama

Powiat bieruńsko-lędziński życzył połamania piór swoim 291 abiturientom.

Matury potrwają do 23 maja. Maturzyści (jak informuje powiat pszczyński) muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki, z języka obcego. Wszyscy muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym). W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa.

(pp)

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj