Mikołów: Dzień Niepodległości z „Rotą” i grochówką

0
Wartę pod pomnikiem św.Wojciecha w Mikołowie; 12.11.2016 r.; fot. J. Jędrysik
Reklama

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Mikołowie rozpoczęły się 11 listopada od mszy św. za ojczyznę w bazylice św. Wojciecha. Potem odbył się przemarsz na rynek, gdzie złożono kwiaty pod tablicami pamięci narodowej oraz pomnikiem św. Wojciecha, patrona Polski i Mikołowa. Dzień Niepodległości uświetnił koncert muzyki polskiej w Miejskim Centrum Kultury. Tradycyjnie też częstowano grochówką.

Uroczystą mszę św. koncelebrował m.in. ks. dr Andrzej Targosz ze Ślemienia (Żywiecczyzna), który modlił się za kombatantów i żołnierzy polskich, poległych w obronie ojczyzny. Jest on krewnym ks. Stanisława Targosza (1911-1944), kapelana 3 batalionu 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W czasie walk o Monte Cassino ks. Stanisław Targosz odprawił polową mszę w tzw. Dużej Misce. Obok duszpasterskiej pełnił też posługę sanitarną oraz pracował jako goniec. Zginął wskutek wybuchu miny po bitwie na Elvienti, kiedy w ramach przygotowań pogrzebowych zbierał poległych. Pochowany został w Monte San Giusto, po wojnie zwłoki przeniesiono na Cmentarz Polski w Loreto. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska oraz wojennymi odznaczeniami brytyjskimi.

Jego krewny – ks. Andrzej Targosz jest kapelanem i członkiem honorowym Grupy Rekonstrukcji Historycznej Karpaty (odwzorowującej tradycje piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, szczególnie oddziałów karpackich walczących we Włoszech), której członkowie wraz z harcerzami zaciągnęli wartę w historycznych mundurach pod pomnikiem św. Wojciecha.

Po mszy św. odbył się przemarsz na rynek. Pochód prowadziła Orkiestra Dęta KWK Bolesław Śmiały. Wzięli w nim udział m.in.: burmistrz Stanisław Piechula, wiceburmistrz Mateusz Handel, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Rupik, miejscy radni, wicestarosta mikołowski Marek Szafraniec, członek zarządu powiatu mikołowskiego Henryk Zawiszowski, przewodniczący Rady Powiatu Adam Lewandowski, policjanci, strażacy, harcerze, uczniowie mikołowskich szkół, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, duchowni i mieszkańcy. Wielu miało wpięte w płaszcze i kurtki biało-czerwone kokardki, rozdawane przez harcerzy przed mszą św.

Reklama

Na rynku złożono kwiaty pod pomnikiem św. Wojciecha oraz pod tablicami upamiętniającymi poetę Cypriana Kamila Norwida, mikołowskiego kronikarza Konstantego Prusa, dyrygenta Mieczysława Dzieńdziela, a wcześniej pod tablicami i pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej i II wojny światowej. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. – Cieszymy się, że dane nam jest żyć w wolnej Polsce. Uczmy nasze dzieci historii i mądrego patriotyzmu. Przede wszystkim szukajmy tego co nas łączy, a nie nie dzieli – apelował na rynku burmistrz Stanisław Piechula.

Po odegraniu przez kopalnianą orkiestrę „Roty” długa kolejka mikołowian ustawiła się do stoiska, w którym bezpłatnie serwowano grochówkę. Tym razem jednak nie ze strażackiego kotła, ale z kuchni jednej z mikołowskich restauracji.

 

Uroczystości zakończył koncert w sali MDK-u. Była okazja do pośpiewania pieśni patriotycznych z chórem Mokrzanki. W drugiej części muzycy z Akademii Muzycznej w Katowicach wykonali m.in. pieśni Chopina i Paderewskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj