Obrazy Jerzego Dudy Gracza w Tychach

0
Reklama

Od 1 lipca br. w Tichauer Art Gallery (Browar Obywatelski) będzie można oglądać wystawę malarstwa Jerzego Dudy Gracza, Dzieła pochodzą z wrocławskiej kolekcji, największej – poza rodzinnym zbiorem obrazów artysty.

Wystawa „Polskie lato” to kolejna wystawa uznanego malarza współczesnego w galerii Tichauer Art. Poprzednio popularnością cieszyły się ekspozycje prac Beksińskiego i Dwurnika.

Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera, który pragnie pozostać anonimowy. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90. Licząca blisko 100 płócien kolekcja niewątpliwie jest kolejnym, ważnym zbiorem, budującym historię współczesnego polskiego kolekcjonerstwa.

– Wrocławska kolekcja na co dzień nie jest udostępniana publiczności. Stąd też wystawę „Polskie lato” traktujemy jako ogromny zaszczyt, a zarazem nasz niemały sukces – mówi kuratorka wystawy Dagmara Giej-Rusnak.

Na wystawie zostaną pokazane dzieła, prezentujące najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości Jerzego Dudy Gracza. Cechująca ją groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, stanowią o sile tego malarstwa.

Reklama

Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony, jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem.

– Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy Gracza są odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość z jaką Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji – sprawiają, że jego twórczość nieustannie przyciąga szerokie kręgi publiczności – mówi Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art, partnera wystawy w Tychach.

Ekspozycji będzie towarzyszył katalog z ilustracjami wszystkich prezentowanych dzieł. W czasie jej trwania organizatorzy planują imprezy towarzyszące: oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z ekspertami rynku sztuki. Szczególnym wydarzeniem będzie aukcja wybranych 10 dzieł z wrocławskiej kolekcji, którą przeprowadzi Dom Aukcyjny Agra-Art.

Informacja o artyście:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 – Łagów 2004) – malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968 r. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001).

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Na obrazie z lewej strony artysta uwiecznił siebie jako pomagającego nieść krzyż Chrystusowi; fot. J. Jędrysik

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).

Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO’92 w Sewilli.

Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą – w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj