Odszkodowania za szkody górnicze – o czym warto wiedzieć

1
fot. Pixabay
Reklama

Popękane ściany, sypiące się tynki, uszkodzenia fundamentów, zniszczony komin – to najczęściej występujące w budynkach mieszkalnych szkody, wywołane ciągłymi wstrząsami i tąpnięciami związanymi z eksploatacją złóż węgla kamiennego. Jakie są możliwości otrzymania odszkodowania za szkody górnicze? Gdzie szukać wsparcia w tym zakresie?

Eksploatacja złóż węgla kamiennego prowadzi do powstawania różnego rodzaju szkód górniczych. Dotyczą one nie tylko obiektów budowlanych, lecz także powstają np. na polach uprawnych. Dochodzi do uszkodzenia instalacji naziemnych, osunięć, podtopienia lub przesuszenia gruntów.

Możliwości

Warto wiedzieć, że zakład wydobywczy jest zobowiązany do zrekompensowania strat powstałych na skutek działania górniczego.

Właściciel nieruchomości, zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego oraz Kodeksu cywilnego, ma możliwość dochodzenia od kopalni odszkodowania pieniężnego lub przywrócenia do stanu poprzedniego. To jednak osobie poszkodowanej – o czym też dobrze wiedzieć – przysługuje prawo do wyboru sposobu, w jaki szkody górnicze zostaną naprawione. W wielu sytuacjach, w przypadku wyrządzonej szkody znacznych rozmiarów, warto ubiegać się o odszkodowania za szkody górnicze w formie pieniężnej. Często bywa to skuteczniejsze niż naprawienie szkody i przywrócenie stanu poprzedniego.

Gdy kopalnia odmawia wypłaty odszkodowania lub jej propozycja jest dla nas nie do przyjęcia, kolejnym krokiem po wyczerpaniu postępowania ugodowego jest skierowanie sprawy do sądu.

Reklama

Obawy

Mimo że straty poniesione w wyniku ruchu zakładu górniczego są znaczne, uzyskanie odszkodowania, które byłoby adekwatne do poniesionych szkód, łatwe nie jest. Dlatego też niejednej z osób dotkniętych problemem szkód górniczych próba wyegzekwowania odszkodowania od dużego przedsiębiorstwa wydaje się czymś nieosiągalnym, przypominającym mierzenie się Dawida z Goliatem.

Od razu pojawia się niepokój: „Czy ja dam radę?”, „Ile to będzie kosztowało?”. Zastanawiamy się, jak sobie poradzimy z wszelkimi formalnościami. Często obawy te demotywują do podejmowania działań mających na celu dochodzenie roszczeń za szkody górnicze. Niesłusznie.

Pomoc

Warto wiedzieć, że – zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – strona dochodząca naprawienia szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego jest zwolniona z obowiązku uiszczenia opłat sądowych.

Negocjacje w sprawie szkód górniczych bywają trudne i nie zawsze rozwiązania proponowane przez kopalnie są dla nas korzystne. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów – prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w tego typu zagadnieniach dotyczących przedsiębiorstw górniczych. Przeprowadzą nas oni przez każdy etap sprawy. Fachowiec pomoże wycenić straty. Oceni również, czy roszczenie nie jest przedawnione, i doradzi, jakie kroki podjąć w celu uzyskania odszkodowania.

Doświadczony prawnik będzie się starał zawrzeć korzystną dla klienta ugodę z kopalnią. W razie konieczności zajmie się postępowaniem sądowym – po to, byśmy uzyskali odszkodowanie za szkody górnicze, które faktycznie zrekompensuje straty spowodowane przez działalność zakładu górniczego. Jak mówią specjaliści od tego typu spraw z katowickiej kancelarii Twój Prawnik, w większości przypadków można uzyskać bardzo wysokie odszkodowanie.

Dobry adwokat do każdej sprawy podejdzie indywidualnie. Każdy przypadek starannie przeanalizuje, przygotowując się na różne scenariusze. Przedstawi różne możliwości rozwiązań i będzie starał się dobrać strategię działania najkorzystniejszą z punktu widzenia klienta.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Cytuję – Dobry adwokat do każdej sprawy podejdzie indywidualnie. Każdy przypadek starannie przeanalizuje, przygotowując się na różne scenariusze. Przedstawi różne możliwości rozwiązań i będzie starał się dobrać strategię działania najkorzystniejszą z punktu widzenia – ………dobrze napisane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj