Oregano – właściwości i zastosowanie

0
Reklama

Oregano to jedno z najstarszych ziół stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kuchni. Naturalnym środowiskiem tego aromatycznego zioła jest basen Morza Śródziemnego.

Roślina ta zaliczana jest do ziół i roślin przyprawowych, a rośnie na terenie całej Europy, Afryki Północnej oraz Azji. Oregano preferuje gleby bogate w składniki odżywcze, a rośnie na suchych i dobrze nasłonecznionych terenach. Jest to roślina trwała i odporna na niską temperaturę, kwitnąca od czerwca do września. Jeśli szukasz więcej informacji na temat oregano, zapraszamy do lektury!

Oregano jako ekologiczny surowiec

Oregano ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych i łatwość pozyskiwania był jednym z pierwszych surowców szeroko stosowanych do produkcji specyfików medycznych. Zioła te były wykorzystywane w medycynie chińskiej, tybetańskiej, indyjskiej, egipskiej oraz greckiej.

W okresie średniowiecza hodowla ziół i wykorzystanie ich do produkcji medykamentów rozwinęły się w tradycji zakonnej, szczególnie w klasztorach benedyktyńskich. Współcześnie oregano stanowi cenny surowiec, z którego pozyskuje się naturalne składniki do produkcji wielu preparatów stosowanych w medycynie naturalnej.

Współczesna nauka, korzystając z nowoczesnych metod analizy instrumentalnej, określa zawartość aktywnych związków, witamin i minerałów w oregano. Zioła pozyskiwane są z siedlisk naturalnych lub upraw w rejonach czystych ekologicznie. Ekstrakcja cennych związków za pomocą destylacji wodnej, bez stosowania ciężkiej chemii, jest naturalna i przyjazna dla środowiska. W efekcie otrzymuje się naturalne preparaty, pozbawione zanieczyszczeń, zawierające cenne olejki eteryczne, witaminy i minerały. Bogactwo składników aktywnych zawartych w oregano umożliwia ich zastosowanie w łagodzeniu skutków wielu problemów zdrowotnych. Oregano wyróżnia się wśród wielu ziół stosowanych w ziołolecznictwie, aromaterapii oraz jako przyprawa kulinarna.

Reklama

Olejek z oregano – właściwości

Olejek eteryczny z oregano to jeden z najczęściej stosowanych produktów pochodzących z tej rośliny. Pozyskuje się go z wyselekcjonowanych odmian uprawianych w rejonie Morza Śródziemnego. Metoda destylacji wodnej pozwala na uzyskanie olejku charakteryzującego się wysoką zawartością karwakrolu. W składzie olejku znajdziemy także związki fenolowe, takie jak tymol, witaminy A, C, E, B6, minerały (cynk, selen, żelazo) oraz kwasy tłuszczowe.

Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy olejek z oregano pomaga w naturalnym wzmacnianiu mechanizmów obronnych organizmu. Zawarte w nim związki przeciwdziałają degradacji kolagenu, poprawiają witalność i samopoczucie, a także łagodzą napięcie i skutki stresu.

Olejek z oregano ma wiele zastosowań w kosmetyce, w produkcji płynów do kąpieli i płukania ust. Przyprawa ta jest również niezastąpiona w kuchni, gdzie nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat.

Materiał partnera

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj