Pamięć o bohaterach sprzed 80 lat

0
Salwa honorowa podczas obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.; fot. Janusz Ćmiel, Dom Kultury w Gostyni
Reklama

Pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. w Gostyni 2 września odbyły się uroczystości upamiętniające walki żołnierzy 73 pułku piechoty z 23 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” pod dowództwem płk. Władysława Kiełbasy, którzy zginęli walcząc bohatersko z Niemcami na początku września 1939 r. w rejonie miejscowości Wyry i Gostyń.

Bitwa Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem w rejonie Gostyni, Wyr, Żwakowa i Mikołowa, pomiędzy 1 a 3 września 1939 r. była największą na Górnym Śląsku w czasie Kampanii Wrześniowej. W walkach po obu stronach brało udział nawet kilkanaście tysięcy żołnierzy. To przez lata zapomniany epizod wojenny. Polacy tej bitwy nie przegrali. Musieli się wycofać, bo ogólna sytuacja na froncie groziła okrążeniem polskich wojsk (Grupy Operacyjnej „Śląsk”).

Bohaterstwo Wojska Polskiego zadziwiało Wehrmacht, który liczył na łatwą przeprawę, posiadając lepsze uzbrojenie i przewagę w ludziach. O poświęceniu Polaków świadczy fakt, że obaj dowódcy (ppłk Kiełbasa i kpt. Rybczyński) osobiście prowadzili żołnierzy do walki i zginęli na placu boju. WIĘCEJ CZYTAJ PONIŻEJ:

Szwabów się nie bójcie!

Wśród zaproszonych gości znaleźli się kombatanci, przedstawiciele wojska, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także przedstawiciele samorządów z terenu powiatu mikołowskiego, bieruńsko–lędzińskiego i pszczyńskiego. Wokół Pomnika Pamięci Żołnierzy Września zebrało się też wielu mieszkańców gminy.

Reklama

Uroczystości poprzedziła msza święta polowa, której przewodniczył ks. Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Po nabożeństwie przemawiał Włodzimierz Czechowski, prezesa Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W obchodach udział wzięła sekretarz województwa śląskiego Karolina Kosowska-Raczek, która odczytała list w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Podczas uroczystości przyznano również okolicznościowe medale i odznaczenia. Kapituła ds. Odznaczeń Zarządu Głównego Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie przyznała Kombatancką Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918” wójt Barbarze Prasoł, płk. Zbigniewowi Piątkowi, por. Stanisławowi Piaseckiemu i Aleksandrowi Żelezikowi.

Kombatancką Odznakę Jubileuszową „Polska Niepodległa 1918-2018” otrzymali: ppłk. Wojciech Zdrada i por. Henryk Szreter.

Odznakę za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wręczono: Annie Jadasz, Karolinie Kopacz, Krystynie Mamok, Annie Mazurek i Soni Kotus.

Dyplomami uznania zostali wyróżnieni: Lucjan Klej i Stanisław Bajda.

Prowadzący uroczystości mjr Arkadiusz Bartnik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach wygłosił Apel Pamięci, a żołnierze z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oddali salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Obchody uświetnił gminny chór „Zorza” oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Wartę historyczną wystawiło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty, którego członkowie od 15 lat współorganizują wraz z gminą rekonstrukcję historyczną walk w rejonie Wyr i Gostyni.

(J), źródło: UG Wyry, zdjęcia: Janusz Ćmiel/DK Gostyń

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj