Pijany kierowca z Ukrainy zatrzymany przez policję. Pomógł w tym inny kierowca

0
fot. RB
Reklama

Wczoraj (30 maja) mikołowska policja zatrzymała pijanego Ukraińca, który kierował samochodem. Udana akcja możliwa była dzięki współpracy z innym kierowcą. Ukraińcowi grozi teraz wyrok do 2 lat więzienia.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie, w niedzielę 30 maja po godz. 13.00 w centrum Mikołowa, 41-letni obywatel Ukrainy, który był tak pijany, że miał problemy z utrzymaniem równowagi, usiadł za kierownicą volkswagena i rozpoczął jazdę. Zauważył to inny kierowca, który ruszył za tym volkswagenem. Zatelefonował też do Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, podając oficerowi dyżurnemu dokładna trasę, którą poruszał się Ukrainiec. W ten sposób udało się go namierzyć i zatrzymać na drodze krajowej (tzw. „Wiślance”). Badanie trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu.

– Policjanci zatrzymali prawo jazdy, a po przeprowadzonych przez wydział kryminalny czynnościach, sprawa trafi do sądu – poinformowała dzisiaj (31 maja) KPP. – Zgłaszającemu dziękujemy za reakcję oraz nieocenioną pomoc we wczorajszej akcji. Zdecydowany sprzeciw wobec tak nagannych zachowań na drodze przyczynił się do zatrzymania pijanego kierowcy. Być może ten jeden telefon uchronił czyjeś życie.

Policja przypomina, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Reklama

Ponadto, przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj