[AKTUALIZACJA] Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

0
Źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie
Reklama

Powiat Pszczyński wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Grupą Ratowniczą HKR Pszczyna organizują zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w naszym kraju. Dary będą przyjmowane od wtorku w budynku przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie. Starosta Barbara Bandoła prosi też, by zgłaszać na specjalnie utworzony adres mailowy wszelkie możliwości wsparcia. Chodzi o wolontariat, zakwaterowanie, tłumaczenia czy transport.

Starostwo pszczyńskie włączyło się w organizowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

– Jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca do kwaterowania. Zaangażują się także nasze jednostki, w tym Powiatowy Urząd Pracy. Pomoc musi być dobrze zorganizowana i skoordynowana. Współpracujemy z władzami państwowymi, spotkamy się w tej sprawie z wojewodą śląskim – informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Zbiórka darów

Starostwo, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem Bielsko-Biała oraz Grupą Ratowniczą HKR Pszczyna, organizuje zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. Zbiórka ta obejmuje najpotrzebniejsze rzeczy w stanie używalności:

  • żywność z dłuższym terminem przydatności (konserwy mięsne, rybne, pasztety, przetwory mięsne, np. pulpety, klopsy, gołąbki itp.; makarony, kasze, ryż, cukier, mąka, przetwory warzywne i owocowe, olej spożywczy);
  • pościel, koce, śpiwory, karimaty;
  • łóżka polowe – składane z materacami;
  • środki higieniczne i kosmetyki.

Dary można przynosić od wtorku do budynku przy ul. Bielskiej 32 (to była siedziba pszczyńskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) według następującego harmonogramu:

Reklama
  • 1-4 marca w godz. 16.00-20.00,
  • 5-6 marca w godz. 17.00-19.00.

Zbiórka może zostać przedłużona na kolejne dni.

Jak jeszcze można pomóc?

Starostwo pszczyńskie uruchomiło adres internetowy ukraina@powiat.pszczyna.pl, na który można zgłaszać chęć pomocy dla uchodźców z Ukrainy. 

Chodzi o to, aby lepiej skoordynować wszelkie działania pomocowe.

Pisząc na podany adres, osoby i firmy mogą zgłosić chęć pomocy w zakresie m.in.:

➡ zakwaterowania,

➡ wolontariatu,

➡ pomocy medycznej,

➡ pomocy prawnej,

➡ tłumaczeń,

➡ transportu,

➡ posiłków itp.

„Proszę, by w treści maila wpisać zakres oferowanej pomocy (np. ile miejsc noclegowych, pod jakim adresem) i dane kontaktowe – najlepiej nr telefonu” – podaje starosta B. Bandoła.

Urząd Miejski w Pszczynie uruchomił specjalny numer telefonu, na który można zadzwonić, by zgłosić chęć wsparcia: 32 447-08-00.

Pierwsi uchodźcy zakwaterowani

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu postanowieniem wojewody będą koordynować pomoc obywatelom Ukrainy na danym terenie wspólnie z samorządami gminnymi. Chodzi zarówno o organizację doraźnych miejsc zakwaterowania, organizację wyżywienia, pomocy socjalnej i psychologicznej, a także koordynację akcji humanitarnych. Pomoc będzie dotyczyła wszystkich osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego.

– Najcenniejszą formą opieki nad przybywającymi jest przyjmowanie do siebie, do swoich domów i to już się dzieje. Na terenie naszego powiatu są zakwaterowani uchodźcy u mieszkańców m.in. w Pszczynie, w Kobiórze czy Woli. Mieszkańcom, którzy przyjmą naszych wschodnich sąsiadów do swoich domów, należą się najwyższe wyrazy szacunku. Do uchodźców tak zakwaterowanych będziemy kierować pomoc z naszych magazynów. Obecność obywateli Ukrainy będzie legitymizowana, trzeba będzie zgłosić do gminy podstawowe dane związane między innymi z czasem przyjazdu do Polski, ilością osób. W sytuacji, gdy ilość potrzebujących będzie większa niż zaoferowane przez mieszkańców lokale, stworzymy warunki w internacie PZS nr 2 i w innych miejscach wspólnie z gminami. Wszystkie działania będziemy koordynować z burmistrzem i wójtami, co wynika z polecenia wojewody. W poniedziałek omówimy nasze działania podczas posiedzenia Konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Do województwa śląskiego trafiają obywatele Ukrainy z punktów recepcyjnych na Podkarpaciu. Stamtąd przez instytucje państwowe jest organizowany transport po poszczególnych miejscowości. Starostwo pszczyńskie podaje podaje, że na terenie województwa śląskiego zabezpieczono ok. 15 tysięcy miejsc do zakwaterowania i zaopiekowania się osobami, które uciekają przed wojną. Są to głównie kobiety i dzieci oraz osoby starsze, ponieważ mężczyźni w wieku 18-60 lat ze względu na powszechną mobilizację nie mogą wyjeżdżać z kraju.

– Ruch na granicy od 24 lutego jest coraz większy, po stronie ukraińskiej ludzie stoją nawet kilka dni. Na granicy są rejestrowani i kierowani do punktów recepcyjnych. Są przygotowywane nowe regulacje prawne dotyczące pobytu na terenie Polski. Z punktów recepcyjnych uciekinierzy udają się albo do swoich rodzin i znajomych, z którymi byli wcześniej w kontakcie, albo są kierowani do różnych rejonów, lub podróżują dalej traktując Polskę jako kraj tranzytowy – informuje starosta Barbara Bandoła.

Edukacja, zdrowie

Służby pracują nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań w zakresie edukacji – będą tworzone oddziały przygotowawcze, zaangażowani zostaną studenci z Ukrainy.

Równie ważna jest koordynacja pomocy humanitarnej. Zebrane rzeczy będą kierowane do punktów magazynowych u wojewody, skąd zostaną przewiezione transportem humanitarnym do Ukrainy. Tylko transport zorganizowany w ten sposób będzie wpuszczany za granicę. Nie ma możliwości wysyłania pomocy indywidualnie. Do transportu humanitarnego kwalifikują się tylko rzeczy nowe.

Każdy uchodźca zostanie objęty prawem do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanym przez NFZ. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby, które docierają do Polski uzyskały taki status.

DLAP, (r), źródło: starostwo pszczyńskie/UM Pszczyna

Burmistrz Pszczyny zadeklarował pomoc dla mieszkańców ukraińskiego miasta Bucza

Tychy i Pszczyna deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj