Poradnik dla początkujących kierowców: jak zacząć swoją przygodę z samochodem?

0
Reklama

Jeśli masz już za sobą zdany kurs na prawo jazdy, czas rozejrzeć się za samochodem. Masz do wyboru zakup samochodu nowego lub używanego. Jak ubezpieczyć auto? Co musisz zrobić w samochodzie używanym po jego zakupie? Jak serwisować samochód? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. 

Młody kierowca musi być szczególnie ostrożny podczas jazdy samochodem. Przepisy są tak skonstruowane, że młody kierowca, popełniający błędy, może łatwo stracić prawo jazdy. Nie wspominając o możliwości otrzymania bardzo wysokiego mandatu.

Wiele niebezpieczeństw czeka także na młodego kierowcę, który chce kupić auto używane. Niedoświadczony kupujący to gratka dla wszystkich nieuczciwych sprzedawców aut. 

Nie ma się jednak co martwić. Nasz poradnik pomoże ominąć niebezpieczeństwa. 

Zakup samochodu przez młodego kierowcę 

Przede wszystkim musisz wybrać, jakiego auta potrzebujesz. Czy będziesz korzystać z niego samodzielnie, czy z rodziną? Czy potrzebujesz przestrzeni bagażowej? Czy będziesz wykorzystywać samochód tylko w mieście, tylko do jazdy na krótkich trasach, czy też planujesz też często jazdę poza miastem? 

Reklama
  • Wybierz odpowiedni napęd: silnik diesla to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto przede wszystkim jeździ na dalekich trasach. Silnik benzynowy sprawdzi się w eksploatacji mieszanej (miasto  – trasa). Napęd hybrydowy (spalinowo – elektryczny) to rozwiązanie dla osoby, która dużo jeździ po mieście (może korzystać wtedy tylko z napędu elektrycznego), ale wyjeżdża też poza miasto. Samochód elektryczny to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w mieście. Automatyczna skrzynia biegów to rozwiązanie komfortowe, ale drogie w serwisowaniu. 
  • Jeśli chcesz jeździć po drogach gorszej jakości (np. poza miastem, po drogach szutrowych), warto wybrać auto z wyższym prześwitem (SUV, crossover). 
  • Dobry pomysł na samochód dla młodego kierowcy to auto średnich wymiarów (np. kompakt) z silnikiem o średniej mocy (95-120 KM). 

Młody kierowca i zakup nowego samochodu

Kupując nowe auto w salonie, możesz liczyć na pełną obsługę ze strony pracowników. Zajmą się oni rejestracją samochodu w Twoim imieniu, a także zaoferują Ci pakiet ubezpieczenia (OC/AC/NW). 

Nowe samochody objęte są 3 lub 5-letnią gwarancją. 

Fabrycznie nowy samochód możesz pozyskać na kilka sposobów. 

  • Kupić za gotówkę albo na raty. 
  • Wyleasingować na okres od 2 do 6 lat, korzystając z leasingu konsumenckiego albo operacyjnego lub finansowego (na firmę). 
  • Wynająć na okres od 1 roku do 6 lat, korzystając z tzw. abonamentu. 
  • Wynająć na okres od 1 roku do 6 lat, korzystając z wynajmu długoterminowego. 

Młody kierowca i zakup samochodu używanego 

Gdzie można znaleźć oferty sprzedaży aut używanych?

  • Na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, na portalach lokalnych, a także w grupach na portalach społecznościowych;
  • W salonach samochodowych, które poza autami nowymi, sprzedają także używane;
  • Zalecamy zakup auta zarejestrowanego w Polsce, od polskiego właściciela. Takie auto można łatwiej sprawdzić pod kątem sprawności technicznej i historii użytkowania.  

Jak sprawdzić auto przed zakupem? 

  • Młody kierowca musi bardzo uważać przy zakupie auta używanego. Najlepiej, jeśli na oględziny auta wybierze się z doświadczonym kierowcą, który wykona jazdę próbną. 
  • Samochód należy sprawdzić po numerze VIN, korzystając z wyspecjalizowanego serwisu internetowego. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych. Można dzięki temu sprawdzić, czy auto nie przeżyło wypadku, czy nie było zalane i jaki ma rzeczywisty przebieg.
  • Jeśli raport VIN nie wykaże żadnych nieprawidłowości, auto należy sprawdzić w wybranej przez siebie Stacji Kontroli Pojazdów (gdzie zostanie skontrolowane zawieszenie, układ kierowniczy oraz podwozie), a następnie w wybranym warsztacie samochodowym (kontrola silnika, elektroniki i wyposażenia). 

Ubezpieczenie i rejestracja samochodu 

Młody kierowca musi być przygotowany na to, że ubezpieczenie OC może być drogie (takie są stawki firm ubezpieczeniowych ze względu na wyższe ryzyko spowodowania wypadku przez młodego kierowcę). Jeśli auto jest wartościowe, warto wykupić pakiet AC albo smart AC lub mini AC (ubezpieczenie przeciwkradzieżowe). To najlepszy sposób zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. 

  • Po zakupie auta młody kierowca musi opłacić podatek w Urzędzie Skarbowym (od wartości auta) i ubezpieczenie OC lub OC i AC w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej. 
  • Następny krok to wypełnienie wniosku o rejestrację w Wydziale Komunikacji (wraz z opłatą), zdjęcie tablic rejestracyjnych i udanie się do Wydziału Komunikacji wraz z kompletem dokumentów (wcześniej należy umówić wizytę przez internetowy system rejestracji). 

Po zakupie auta używanego 

Każdy samochód używany wymaga przeprowadzenia w nim czynności serwisowych oraz napraw. 

Zawsze po zakupie auta używanego trzeba wymienić w nim:

  • Wszystkie płyny eksploatacyjne (olej silnikowy, olej przekładniowy, płyn chłodzący, płyn wspomagania, płyn hamulcowy);
  • Wszystkie filtry;
  • Napęd rozrządu wraz z pompą cieczy chłodzącej:
  • Inne podzespoły, które są uszkodzone;
  • Wyprać i zdezynfekować wnętrze:
  • Przeprowadzić serwis klimatyzacji. 

Młody kierowca powinien korzystać ze sprawdzonego sklepu motoryzacyjnego. Takiego, w którym sprzedawcy zaoferują mu części w dobrej cenie (zamienniki wysokiej jakości), a także pomogą idealnie dobrać podzespoły i płyny do danego modelu auta. Takim miejscem jest sklep z częściami samochodowymi w Krakowie Auto Części Valdi. 

Serwisowanie samochodu 

W samochodzie jest wiele podzespołów, które się zużywają w trakcie eksploatacji. To na przykład części układu zawieszenia, układu kierowniczego, akumulator, rozrusznik, alternator, części robocze układu hamulcowego, sprzęgło, dwumasowe koło zamachowe, wtryskiwacze, wycieraczki, żarówki…

Są też podzespoły, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, np. płyny, filtry, świece zapłonowe itd. 

W trakcie eksploatacji mogą zdarzyć się też różne niespodziewane awarie, które będzie trzeba usunąć. 

Kierowca musi też uzupełniać poziom płynu do spryskiwaczy, regularnie myć i zabezpieczać karoserię auta, chronić uszczelki, stosować smary do mechanizmów (np. drzwi), zabezpieczać pojazd przed korozją. 

Sklep Auto Części Kraków Valdi to przyjazne miejsce dla każdego młodego kierowcy. Nasi pracownicy doradzą, co kupić, jak dobrać i kiedy wymienić.

MATERIAŁ PARTNERA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj