Program „Ciepłe Mieszkanie”. Szkolenie przedstawicieli gmin

0
fot. Alexei z Pixabay
Reklama

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprasza przedstawicieli gmin województwa śląskiego na szkolenia dotyczące programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Spotkania odbędą się w Instytucie Gość Media w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 11 w dniach: 13 września, 20 września, 27 września.

Przypomnijmy, program „Ciepłe Mieszkanie” ma poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Beneficjentem programu jest gmina, która następnie może udzielić dotacji beneficjentom końcowym, czyli osobom fizycznym, które spełniają odpowiednie kryteria. Uzupełniając już wcześniej podane informacje, dodajmy, że gmina przeprowadza nabór wniosków dla beneficjentów końcowych i zawiera z nimi umowy o dofinansowanie. Dotacja wypłacana jest przez wojewódzki fundusz na podstawie złożonego przez gminę wniosku o płatność, nie częściej niż raz na kwartał. Jednak w przypadku, gdy kwota dotacji do rozliczenia przekracza 150 tys. zł, gmina może złożyć kolejny wniosek o płatność przed upływem danego kwartału.

Przedsięwzięcie realizowane przez gminę w ramach programu może być dofinansowane z innych środków publicznych, przy czym łączna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie zasilane z różnych źródeł nie może przekroczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Ostatnie rozliczenie gmina musi złożyć do WFOŚiGW najpóźniej do 30 czerwca 2026 roku.

Planowane są dwa nabory wniosków w trybie ciągłym. Aktualnie trwa pierwszy nabór (wnioski można składać do 31 grudnia 2022 roku). W zależności od dostępności pieniędzy drugi nabór ma być uruchomiony do 31 grudnia 2023 roku. Terminy składania wniosków dla beneficjentów końcowych gminy określają indywidualnie w ogłoszeniach zamieszczanych na swoich stronach internetowych.

Budżet na realizację programu wynosi 1,4 mld zł  (dla województwa śląskiego przeznaczono prawie 125 mln zł). Jego wdrażanie powinno nastąpić w latach 2022-2026, ale zawieranie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej umów z gminami powinno zakończyć się do 30 czerwca 2024 roku. Pieniądze wydane zostaną do 31 grudnia 2026 roku.

Reklama

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj