Program „Czyste Powietrze”. Śląsk najlepszy

0
fot. ZB
Reklama

We wtorek 28 marca, na podstawie danych za ubiegły rok, opublikowano najnowszy ranking najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze”. Zestawienie to opracowywane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy. W pierwszej setce najnowszego rankingu najwięcej jest gmin z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu uplasowała się gmina Goczałkowice-Zdrój.

Jak informuje portal polskialarmsmogowy.pl, o pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrza” złożonych z terenu danej gminy (w przeliczeniu na tysiąc domów jednorodzinnych w tej gminie). W najnowszej edycji zestawienia w pierwszej setce najaktywniejszych jest 25 gmin z województwa śląskiego, 18 – z województwa kujawsko-pomorskiego, 10 – z  województwa małopolskiego. Pierwsze miejsce w rankingu zdobyła gmina Goczałkowice-Zdrój (w 2022 roku złożono tu 143 wnioski).

– Bardzo nas cieszy, że to gmina Goczałkowice-Zdrój została liderem programu „Czyste Powietrze” – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. – Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy, na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej – piątej – pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.

– Województwo śląskie kolejny raz zdominowało ranking najaktywniejszych gmin programu „Czyste Powietrze”, co jest nie tylko powodem do ogromnej satysfakcji, ale także pokazuje, że rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu – komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – To u nas wymienia się najwięcej tzw. „kopciuchów” wśród pozostałych województw. Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza, że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Warto przypomnieć, że cały czas realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. W lutym ruszył Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza, który jest kolejnym etapem ważnej batalii, gdzie stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Na potrzeby realizacji programu województwo śląskie zabezpieczyło 5,7 mln zł. To środki, które zostaną przekierowane do gmin w ramach konkursów – mówi marszałek Chełstowski.

(pp)

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj