Pszczyna: Złote Laury dla przedsiębiorców

0
Laureaci z władzami powiatu pszczyńskiego; fot. powiat pszczyński
Reklama

Najlepsi przedsiębiorcy powiatu pszczyńskiego odebrali Złote Laury Przewodniczącego Rady Powiatu i Starosty Pszczyńskiego. Podczas kilkunastu edycji Gali Przedsiębiorczości samorządowcy wyróżnił ponad 50 firm, dla których celem są nie tylko sukcesy biznesowe, ale również wspieranie i rozwój lokalnych społeczności oraz promocja powiatu w kraju i za granicą.

Gala Złotych Laurów odbyła się już po raz 14. W Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego zgromadzili się laureaci poprzedniej edycji, parlamentarzyści, samorządowcy i społecznicy.

Starosta Barbara Bandoła zaznaczyła, że powiat pszczyński przedsiębiorczością stoi. – W 111-tysięcznym powiecie działalność gospodarcza prowadzi 12 876 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Bezrobocie w powiecie pszczyńskiego oscyluje ciągle wokół 3 proc. Widać, jak wielką pracę wykonują przedsiębiorcy, jak wielką dają stabilizację powiatowi mimo niesamowitych trudności. Wielki szacunek do państwa pracy – mówiła starosta.

Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza posłużył się rekwizytem – swoją pierwszą książką ekonomiczną z 1991 r. – Dziś w piątek 13 października to, co napisano studentom na wstępie tego pierwszego podręcznika do ekonomii ma niesamowity wydźwięk. „Celem prawa nie jest obalenie czy też ograniczenie, ale zachowanie i rozszerzenie wolności (…) Tam, gdzie nie ma prawa, nie ma wolności. Wolność oznacza wolność od ograniczeń i przemocy stosowanej przez innych (…)”. Życzymy państwu tego, abyście swobodnie, bez ograniczeń przepisów, polityków mogli podejmować decyzje swobodnie co do swojej działalności gospodarczej. A wtedy będzie żyło się jeszcze lepiej – zaznaczył P. Sadza.

W tym roku kapituła konkursowa wybrała trzech laureatów konkursu w kategorii „Usługi”. Statuetki, których autorem jest goczałkowicki plastyk Stanisław Hochuł, zostały przyznane za 2022 rok.

Reklama

Złotym Laurem uhonorowane zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Anta” s.c. Anna i Tadeusz Kudła z siedzibą w Studzionce. – Firmę prowadzimy od 42 lat. Inwestujemy w różnych miejscach, ale szczególnie myślimy o powiecie pszczyńskim. 15 lat temu podjęliśmy decyzję o budowie restauracji i oczywiście wybór padł na powiat pszczyński, na Pawłowice – mówił Tadeusz Kudła, dziękując załodze, dostawcom produktów z regionu i klientom, bez których restauracji Smak Regionu by nie było. Dziękował także rodzinie, w tym córce Soni, która zarządza lokalem.

Złotym Laurem nagrodzono również firmę NEXX Developer Sp. z o.o. z Goczałkowic-Zdroju. – Dokładnie za trzy dni będę obchodził 30-lecie działalności gospodarczej. W 1993 r. poszedłem do Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój po moje zaświadczenie o działalności gospodarczej. Gdyby nie zespół, który każdego dnia na to pracuje, nie byłoby mnie tutaj – mówił Krzysztof Seredyński, prezes zarządu Nexx Developer.

Statuetkę otrzymała również firma JOT-ES Jacek Szczypka z siedzibą w Pszczynie.- Od 40 lat z mężem działamy w branży gastronomicznej, w tej chwili pałeczkę powinny pr zejąć dzieci i o to się staramy. Mamy nadzieję, że będą się rozwijać – mówiła Barbara Szczypka. – A my jako nowe pokolenie obiecujemy nie spocząć na laurach – dodał Jacek Szczypka, prezes firmy.

Kapituła przyznała dodatkowe wyróżnienie dla mikroprzedsiębiorców działających na terenie powiatu pszczyńskiego, którzy otrzymali dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, działają nieprzerwanie od 10 lat, rozwijając usługi i zwiększając zatrudnienie. Wyróżnione zostało Studio Fryzjerskie Justyny Mamok-Liszki z Woli oraz Zakład Remontowo-Budowlany Ar-Bud Arkadiusz Dziendziel w Łące.

Justyna Mamok-Liszka i Arkadiusz Dziendziel odebrali wyróżnienia dla mikroprzedsiębiorców fot. powiat pszczyński

O przyznaniu Złotych Laurów decydowała kapituła w składzie: Paweł Sadza (przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego oraz kapituły), Barbara Bandoła (starosta pszczyński), Grzegorz Wanot (członek zarządu powiatu), Waldemar Lipus (przewodniczący Komisji Finansów RP), Michał Pudełko (przewodniczący Komisji Spraw Społecznych RP) Zdzisław Grygier (przewodniczący Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska RP), Bernadeta Sojka-Jany (dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy), Adam Malcharek (kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Pszczynie) oraz Tomasz Zjawiony (prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach).

O oprawę muzyczną gali zadbali muzycy z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie: Zofia Kałamała, Hanna Sosna, Tomasz Beer i Antoni Harazin wspólnie z nauczycielką Joanną Gryz. Galę Przedsiębiorczości uświetnił koncert Michała Bobera, który wykonał największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Wojciecha Młynarskiego i Marka Grechuty.

O laureatach

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Anta” s.c. Anna i Tadeusz Kudła z siedzibą w Studzionce. Firma prowadzi Restaurację Smak Regionu w Pawłowicach. To wizytówka ziemi pszczyńskiej i regionu śląskiego. Dania są przygotowane ze świeżych surowców pochodzących w większości od lokalnych producentów. Przynależność do Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki” oraz „Szlaku Karpia”, promowanie „Piątku z rybą” doskonale odzwierciedlają oddanie tradycji. Restauracja była miejscem powstania wielu programów telewizyjnych. Ważna dla właścicieli jest działalność charytatywna. Firma wspiera przedszkola oraz organizację imprez sportowych na terenie powiatu.

Fot. powiat pszczyński

NEXX Developer Sp. z o.o. z siedzibą w Goczałkowicach- Zdroju. Firma od 23 lata działa na rynku deweloperskim nie tylko na terenie powiatu pszczyńskiego, ale całego Śląska. To w powiecie pszczyńskim stawiała pierwsze deweloperskie kroki z osiedlami w Goczałkowicach i Pawłowicach. To tutaj też rozpoczęła odważne projekty deweloperskie, które dziś stanowią nowoczesne dzielnice miast. Na Śląsku planuje kolejne inwestycje. Firma wspiera lokalny sport, w tym LKS Goczałkowice-Zdrój.

Fot. powiat pszczyński

JOT-ES Jacek Szczypka z siedzibą w Pszczynie. Firma powstała w 2006 roku i wywodzi się z rodziny gastronomicznej, która miała swoje początki w niewielkim Bistro Klopsik, który mieścił się 40 lat temu w byłym centrum PKS-u w Pszczynie i był prowadzony przez Barbarę i Henryka Szczypków. Początkiem lat 90. powstał lokal Pijalnia Soków i choć wielokrotnie zmieniał wygląd, wypracowane receptury pozostały bez zmian. W roku 2011, po prawie 4 latach remontu powstał lokal Pivnica, który znajduje się w zabytkowej, ponad 200-letniej kamienicy na pszczyńskim rynku. W maju br. został uruchomiony trzeci lokal w miejscu starej, kultowej Pszczynianki. Firma promuje ziemię pszczyńską podczas targów. Wspiera wydarzenie charytatywne, festyny osiedlowe, pikniki, udziela pomocy obywatelom Ukrainy. Aktywnie bierze udział w inicjatywach stowarzyszeń w zakresie integracji przedsiębiorców.

Fot. powiat pszczyński

(JJ), źródło: powiat pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj